10 důvodů, proč pravidelně meditovat

aneb, jak si výrazně zlepšit kvalitu života

01. 11. 2016 | Alex

10 důvodů, proč pravidelně meditovat

1. LEPŠÍ SPÁNEK

Ano! zpočátku to bolí! Nejdřív se pravidelná meditace jeví jako nepřekonatelná bariéra a nedosažitelný cíl. Nicméně, jakmile zajedete do pravidelných kolejí, věřte mi, že nebudete chtít s meditací přestat. Moment, kdy jsme každý ve spojení sám se sebou je přecijen něčím naprosto nepřekonatelným.

Budete-li meditovat chvli před spaním, je velmi pravděpodobné, že se vám vyhnou veškeré problémy se spánkem. Budete spát jako malé miminko.

2. MÉNĚ STRESU

Nedokážete se plně uvolnit? Trápí vás škola? Práce? Vlastně cokoli? Pár minut meditace denně přinese dokonalé výsledky, které Vás přesvědčí o tom, že jsou na světě i důležitější věci než setrvávat ve stavu stresu. Vaše duše i mysl začnou s pravidelnou meditací objevovat to, že se lze radovat z maličkostí a k životu nepotřebujete vydělávat pořád víc a víc peněz a vlastnit víc a víc věcí.

Postupně lze objevit krásu své vlastní osobnosti – právě k tomuto závěru dospěje snad každý, kdo aspoň trošku koketoval s meditací. Krása vlastní osobnosti je krásou hlubokou a dlouhodobou a navíc stále můžete ve svých meditacích pronikat hlouběji a hlouběji do svého nitra. Je to příjemný a  nikdy nekončící proces. 10 důvodů, proč pravidelně meditovat je tu pro Váš lepší prožitek v životě. 

3. VYLEPŠENÝ VZTAH K JÍDLU

Dnešní doba nahrává pochroumanému vztahu k jídlu. Často nás má právě jídlo uvolnit, pomoct nám od stresu či deprese. Nicméně je to jen takové balamutění mysli. Ta věří, že když přecpeme žaludek a jídlo zhltáme bez většího vědomí, tak má vyhráno a psychické problémy magicky odplují. Není tomu tak a meditace je jedna z velkých odpovědí na otázku, co se špatným vztahem k jídlu.

Ve stavu meditace si uvědomíme, že řešení jakéhokoli našeho problému leží jinde než ve světě mimo náš vnitřní prostor. Nedokážeme tělo, mysl a duši harmonizovat tím, že si dáme něco nezdravého nebo že se přejíme. Naši mysl neuklidníme ani koupí dalšího produktu, který nám má dodat pocit štěstí.

Jiné řešení se ale nabízí: meditujte, meditujte, meditujte! Je to tvrdá práce sebepoznání, která ale nese dokonalé plody v dlouhodobém časovém horizontu. Jakákoli změna k lepšímu ve Vašem životě pramení z Vašeho nitra.

4. MÉNĚ FYZICKÉ BOLESTI

Bolí vás něco?  Každý z nás má nějakou tu bolístku. Mnoho z nás prožívá pravidelnou chronickou bolest. Meditace netvrdí, že vyléčí bolest samotnou, nicméně je schopná velmi dobře pomoct s vnímáním bolesti a člověka navíc dovést i do bodu, kdy bude bolest téměř vyléčena.

Bolestivé místo může působit problémy, ale pomocí meditace můžeme docílit momentu, kdy se díky plnému vnímání nádechu a výdechu soustředíme mimo místo bolesti.

Meditace také dopomáhají k lepšímu a ohleduplnějšímu vnímání sebe sama, což potom může vést až k tomu, že se bolest časem vytratí, protože meditace byla schopná vyléčit psychický problém, ze kterého ten fyzický pramenil.

5. MÉNĚ ÚZKOSTI

S kapkou meditace Vás jen tak nic nerozhodí. Stres v práci? Úzkost z budoucnosti? Budete klidnější a uvědomíte si, pro jak malicherné věci se občas stresujeme. Už se nenecháte ničím vyvést z míry, což je velmi přívětivý benefit meditace. Nejde to samozřejmě z minuty na minutu, nicméně pomalými a postupnými krůčky budete schopni odstranit úzkost z Vašeho života už napořád.

6. VÍCE ÚSMĚVU

Smát se! To přece chce každý. Meditujte a uvidíte se smát víc než kdy předtím. Vždy se během svého dne vrátíte k nádechu a výdechu a to vyčaruje úsměv na tváří.

A nejen vám – budete rozesmívat okolí, budete veselí a nadšení. Motivovaní a plní energie. Meditace znamená, že jste si udělali čas sami na sebe. Tento čas se Vám zhodnotí právě v momentech, kdy sami nejste. Budete schopni prožívat přítomný okamžik plně a s rozvahou. Zjistíte, že i ve společnosti lidí můžete být sami se sebou a sami se sebou- usměvaví a šťastní.

7. VÍCE RELAXACE

Kolikrát denně si vzpomeneme na odpočinek? S tolika úkoly na bedrech je to jen málokdy. Zapomínáme sami na sebe a to znamená, že výkony, které podáváme nemůžou být dokonalé. Je třeba si dopřávat odpočinek pravidelně. Pravidelným odpočinkem myslíme i na naši budoucnost, protože předcházíme nemocem a problémům.

Meditace znamená, že si dopřejeme pár minut denně, které jsou jen a jen naše. Dopřejeme si moment regenerace a relaxace. Stačí si sednout, zavřít oči a zklidnit dech, sjednotit ho a snažit se vyčistit mysl. No, a pravidelná relaxace je na světě.

8. KVALITNĚJŠÍ A UKOTVENĚJŠÍ VZTAHY

To by chtěl každý, takové ukotvenější vztahy. A každý je také mít může. Pravidelnou meditací si dokážeme mnohdy uvědomit, jaké vztahy jsou pro nás důležité a že pro jejich kvalitu děláme vše, co je v našich silách. Také si uvědomíme, že v našem životě jsou možná vztahy, do kterých již energii investovat nechceme.

Už jenom toto základní uvědomění může vést k reálné změně v našem přístupu ke vztahům k blízkým lidem.  Mnohdy se nám promění i vnímání ostatních živých bytostí – zvířat a rostlin.

9. PLNĚNÍ SNŮ

Opravdu můžu být sebou samým?  Ano, můžete! Opravdu můžu dosáhnout toho, co jsem celý život chtěl? Ano, můžete!

Meditace Vám dodá potřebný pocit síly, že dokážete věci, o kterých jste snili a nikdy jste na ně neměli dostatek motivace. Konečně budete přesvědčeni o své vnitřní síle jít si za svými sny. Dejte tomu čas a uvidíte, že změny jsou možné a vy jste dokonalou lidskou bytostí, která dokáže vše, co si jen zamane.

10. LEPŠÍ VZTAH SE SEBOU SAMOTNÝM

Často se mluví o lásce k partnerovi či k rodičům, ale už ne tak často se mluví o tzv. sebelásce. Ta ovšem je původcem lásky k partnerovi, rodičům i celému světu. Jakmile se milujete takoví, jací jste, začnete přijímat a bezpodmínečně milovat i ty ostatní okolo Vás. Meditace vám povoluje nahlédnout do hloubky svého nitra a tam nalézt čistou lásku k sobě samému.

Přejete si meditovat za pomoci řízené meditace?:) Sestavily jsme pro Vás s láskou digitální album, které si můžete zakoupit na našem e-shopu a meditovat v pohodlí Vašeho domova 🙂

10 důvodu, proč pravidelně meditovat Vám má ukázat velké benefity pravidelné meditace a krás života s ní. Tak vzhůru do toho!