15 důvodů, proč nepoužívám konvenční kosmetiku

aneb krásný život v souladu

26. 10. 2016 | Alex

1. ZÁLEŽÍ MI NA ZDRAVÍ MÉ KŮŽE

Kůže se dá považovat za největší orgán lidského těla. Dokáže vstřebávat látky z okolí, a to zejména ty, které jí poskytujeme několikrát denně. Make-up, parfémy, šampony, tužidla, deodoranty, řasenky. To je jen úzká škála toho, co naší kůži dnes “provádíme”. Nikdy nebyla zahlcena tolika toxickými chemickými produkty jako dnes. Vlastně z mého hlediska ztrácí schopnost dýchat pod nánosem všech těch produktů a nedokáže být sama sebou.

2. VÁŽÍM SI SVÉHO TĚLA

Mé tělo je můj chrám. Tak to beru. Toto uznávám a je to moje dennodenní mantra. A to se projevuje nejen tím, že pravidelně cvičím jógu, medituji a stravuji se vegansky. Ač má kosmetika většinou na první pohled dopad pouze na kůži, tak tomu tak není. Naše tělo vevnitř dokáže být sužováno dopadem chemických látek. Dlouhodobě se vystavovat toxinům obsaženým v konvenční kosmetice mnohdy znamená po pár letech výskyt velmi závažných onemocnění. Kosmetika ovlivňuje všechny části našeho těla. Dokonce dokáže ovlivnit naše duševní zdraví. Chemikálie obsažené v parfemacích současných produktů neprospívají ani naší duši.

3. CHCI ZABRÁNIT ZVĚTŠOVÁNÍ ODPADU NA SKLÁDKÁCH

Obecně se ve svém životě snažím dělat tzv. zero-waste rozhodnutí. Tedy snažím se jakožto konzument nakupovat bezobalově a bezodpadově. Konvenční kosmetika je ovšem doménou velmi obalovou. Zároveň se mnoho z konvenčních produktů prodává v malých gramážích, což na skládkách potom znamená ještě víc odpadu. A to už vůbec nemluvím o fenoménu “vzorečků”. Heslo “sejde z očí, sejde z mysli” má mnoho z nás zafixované právě u odpadu. Neřešíme dopad našeho spotřebitelského počínání na planetu. A to je důležité, zvlášť dnes. Takže já volím kosmetiku vyráběnou doma. A ingredience na ni nakupuji v tzv. bulk variantě (větší balení).

4. BOJUJI ZA ČISTOTU VODY

Další možná šokující pravda – kosmetika ovlivňuje kvalitu naší vody. Do našich odpadů odtékají mnohé škodliviny z kosmetických přípravků. Voda se tak znečišťuje. A i když jde jako protiargument říct, že voda pak prochází čištěním, tak si nemyslím, že je to vhodný argument. Naše planeta je již natolik znečištěna, že už jen z úcty k ní by bylo dobré odpad a znehodnocení spíš eliminovat než si hledat výmluvy, proč to dělat stále dokola. Dnes již na planetě najdete místa s kořenovými čističkami a s jinými možnostmi přírodního čištění vody, které neumožňují užití chemikálií. Byla jsem takto jednou na wwoofingové dovolené na Mallorce (práce na farmě), kde jsem nemohla používat konvenční kosmetiku právě z důvodu způsobu čištění vody. Byla jsem “donucena” použít plně rozložitelný a neškodný přírodní sprchový gel. To mi v mnohém otevřelo oči. Takhle ohleduplní k přírodě bychom měli být každý.

5. BAVÍ MĚ KREATIVITA SPOJENÁ S VÝROBOU VLASTNÍ KOSMETIKY

Obrovská zábava. Široké pole působnosti. Naprosto neskonale široké pole působnosti. Můžu si dělat, co chci. A můžu si vytvořit parfém, který voní přesně podle mých představ. Konzistenci krému také můžu ovlivnit. Možnost vytvořit si kosmetiku podle vlastního gusta je jedna z největších předností domácí kosmetiky. Nikdo totiž neví lépe než vy sami, co vám voní, co máte rádi. Zbavení se konvenční kosmetiky a tvorba té své vlastní vám také poskytuje neuvěřitelnou možnost objevování nových vůní. Můžete donekonečna experimentovat. Jednou vyrábíte šampón, podruhé zase krém. A o tom to je.

6. JSEM ŽIVOTNÍ MINIMALISTA

Také máte někdy pocit, že krémy a ostatní přípravky zavalují váš domov? Že se množí? Že máte doma takové obrovské množství různobarevných a nesourodých krabiček a flakonků? No! A přesně to je další z důvodů, proč jsem osobně spokojenější bez konvenční kosmetiky. Marketingové kampaně jednotlivých společností na mě nemohou a nejsem tak obklopena ošklivými obaly z plastu. Mám svoje tělové máslo v nejkrásnější zaklapávací skleničce světa. A víte proč? Protože jsem si tu skleničku vysnila a vybrala sama. Rezonuje se mnou. Odráží mou osobnost. Co odráží plastové barevné obaly? Možná jen naši odpadovou dobu. Takže v mém světě je v koupelně uklizeno a nehromadí se tam “kosmetický nepořádek”. Jeden krém, jedna pasta a jeden parfém. Tolik můj zkrášlovací repertoár. Nejenže stačí, dokonce i nadmíru vyhovuje. A mám tak i z velké části uklizeno. Jednoduše a bez bolesti.

8. CHCI ZNÁT A DŮVĚŘOVAT SLOŽENÍ KOSMETICKÝCH PŘÍPRAVKŮ

Kdo dnes může plně důvěřovat konvenční kosmetice? Obsahuje názvy chemických sloučenin, které nedokážeme ani přečíst. Obsahuje názvy, které ve své délce přesahují jeden řádek. A těch sloučenin je tam mnohdy tolik, že po pár názvech čtení obsahu to vzdáte a nejste o nic moudřejší než předtím. Nedokážu složení konvenční kosmetiky důvěřovat. A taky vím, že většina přírodních produktů byla v tomto druhu kosmetiky nahrazena ropnými produkty. A to je fuj! Ftaláty, parabeny, SLS, parfémy a triklosany. Ani jedno z toho nezní moc přívětivě. Tak se tomu radši vyhýbám a vytvářím si sama produkty z čistě přírodních ingrediencí. To je jediná cesta, jak přesně vědět, z čeho je váš výrobek připraven.

9. ODMÍTÁM PODPOROVAT TESTOVÁNÍ NA ZVÍŘATECH

I když dnes již existuje mnoho společností, které bojují za zastavení testování na zvířatech, právě u konvenční kosmetiky si člověk nikdy nemůže být jistý, jestli přeci jen náhodou netestují i přes tu značku na obalu, která říká opak. Snažím se představit si svět naruby. Zvířata testující na lidech kosmetické produkty. To by se asi nikomu nelíbilo. To, že zvířata nemají hlas, a tak nám nic moc neřeknou o tom, jaké to pro ně je ještě neznamená, že máme právo testovat kosmetiku s jejich pomocí. Snažím se žít v souladu s ekologií, etikou, morálkou a soucitem. Takže testování na zvířatech za mě ne!

10. RÁDA SE NAVRACÍM K JEDNODUCHOSTI

Jednoduchost není jednoduchá. Ne v dnešní době. Média nám neustále podstrkují množství produktů, které prostě musíme mít. Potřebujeme je k tomu, aby naše kůže byla dokonalá. Naučili jsme se, že krém na obličej je jiný než ten na tělo a pod oči. Naše společnost je společností, která odděluje. V oblasti kosmetiky v této problematice leží obrovské peníze a výkonný marketing. Vytvořit nový produkt a přesvědčit, že ho lidi potřebují, to je síla dnešní doby. Já jsem v tomhle ovšem poměrně silný tradicionalista a věřím, že naše babičky a prababičky měly jen málo rozvětvený repertoár produktů a byly krásné a přirozené. Jednoduchost mě baví. A víte, jak moc šetří čas? Čas nakupování a čas nanášení všech těch patláníček na sebe.

11. CTÍM KVALITNÍ SUROVINY

Chci si být jistá, že moje kosmetika se skládá z kvalitních ingrediencí. Toho docílím pouze tím, že budu tyto ingredience sama kontrolovat a vybírat. A toto je zase proces, který mi pomáhá se vzdělávat. Občas jen tak zabrouzdám na nějaké stránky, kde zjišťuji informace např. o bambuckém másle. Pak zase pomrkávám po novém esenciálním oleji a googlím si o něm vše, co jde. Dělá mě to vnímavějším člověkem a můžu pak své blízké oslnit novými znalostmi.

12. PŘEJI SI VIDĚT VE SVĚTĚ VÍC DROBNÝCH PODNIKATELŮ A NEPODPORUJI KORPORACE

Korporace jako L´Oreal či další jsou mocnými tygry na trhu. Nepovolí cestu malým podnikatelům a cesta k výrobě legální kosmetiky v malém měřítku je poměrně těžká. Jedním z mých snů bylo právě vyrábět a prodávat kosmetiku. Nicméně legálním způsobem je to pro malého podnikatele poměrně komplikované. Finančně, zázemím a atesty. Korporace mají na mnoha místech podplaceno nebo prostě zákony jsou nastaveny tak, aby jim pomáhaly. Přeji si svět, kde korporace mají menší slovo a kosmetický průmysl není tak nedobytný jako dnes.

13. RÁDA UŠETŘÍM PENÍZE

Ano. Doopravdy lze ušetřit na domácí kosmetice. Důvod – potřebujete mnohem méně než si myslíte. Není třeba všech těch flaštiček, které vám doma leží. Opravdu ne. Jakmile si začnete být více vědomi svých opravdových potřeb, zjistíte, že máte spoustu prostoru na ušetření peněz.

14. JEN NERADA PODLÉHÁM DIKTÁTU KOSMETICKÝCH “NOREM”

“Říkají mi, co mám dělat. Nutí mě nějak vypadat. Pokud tak nevypadám, nejsem dostatečně krásná a ostatní mě odsoudí.” Standard krásy je nastaven způsobem, který mi není příjemný. Mám pocit, že to je přesně ten důvod, proč máme tolik problémů ve společnosti spojených s vnímáním vlastního těla. Chci být svá a v tom je podle mě ta největší krása. Ta největší síla. Vezměme si takové holení chloupků na různých částech těla. To stejně jako mnoho jiných pravidel krásy nastavil kosmetický průmysl. Chtěl vymyslet nový produkt, tak ho vymyslel – holítko a pěna, epilátory nebo vosky. Dnes se pomalu začíná do naší společnosti navracet myšlenka, že neholit se je také možné. Ale marketing nám v tom udělal pěkný hokej a neoholená slečna je považovaná za medvěda. Uspěli ve své kampani. Dnes se skoro všechny holíme. (Asi o tomto napíšu další článek, je to pro mě velké téma). Je úžasné, jak demagogie tohoto průmyslu funguje. Ženy samotné dnes chloupky vnímají jako vetřelce a co teprve muži. Ti se jich štítí ještě víc. Nicméně ono tam ty chloupky jsou z nějakého důvodu. To byl jen příklad toho, jakému diktátu podléháme a ani o tom nevíme. Když jsem si poprvé uvědomila normy ohledně holení se v plné míře, bylo mi z toho notnou chvíli velmi nedobře. Tudíž nepodporuji přípravky vyráběných konvenčním kosmetickým průmyslem.

15. VELMI RÁDA BLÍZKÉ OBDAROVÁVÁM VLASTNÍ VYROBENOU KOSMETIKOU

Dokonalé dárky. Tak to jsou ty, které jsou vytvořeny s láskou a ještě se u jejich vyrábění pobavíte. Miluju, když můžu obdarovat své blízké vlastnoručně vyrobeným dárkem. Domácí kosmetika je báječným dárkem v jakékoli situaci. Vyjadřuje vás, dokáže odrážet preference obdarovávaného a ještě u výroby můžete strávit krásný voňavý a pohodový čas.