Nezbytná mast do domácí lékárny

aneb naše domácí láska

13. 04. 2018 | Alex
Hojivá mastička, kterou používáme na jakékoli “bebí”.

Nejúžasnější mastička, kterou prostě chcete mít ve své domácí lékárničce.

A ta receptura je tak jednoduchá. Absolutně nejjednodušší věc na celé širé planetě – to prostě musíte mít.

Takže pojďme se na to detailně podívat.

Obecná receptura, se kterou si můžete hrát:

1 díl vosku
1 díl rostlinného másla
2 díly rostlinných olejů

Jaký vosk zvolit?

Jak jako jaký vosk zvolit? Tak snad máme jen včelí ne? No, právěže druhů vosků je víc. Samozřejmě tím nejznámějším je včelí. Nicméně existují i vosky rostlinné jako jsou například vosk rýžový, mandlový, kandelilový nebo také vosk karnaubský. Já osobně doporučuju vybrat si takový, který je ekologicky nejméně zatížen svou stopou, což je samozřejmě trošku náročné zjistit.

Já ráda používám včelí vosk od zodpovědného včelaře, který se k včelkám chová jako k vlastním dětem. To pak balzám nádherně voní a je plný síly. Včelí vosk je nádherně zacelující a hojivá záležitost.

Také ale někdy sahám po voscích jako je mandlový nebo kandelilový.

Jaké rostlinné máslo zvolit?

Já mám osobně nejraději bambucké díky jeho struktuře, schopnosti vytvořit na pokožce úžasnou hojivou vrstvu, která je prodyšná a také díky faktu, že reaguje s mnoha ekzémy dobře. Ale zvolit můžete také máslo kakaové, mangové nebo třeba murumuru. A to těch druhů je mnohem víc.

Jaké rostlinné oleje zvolit?

Miluju v tomto balzámu dva skvělé hojivé oleje a těmi jsou olej šípkový a rakytníkový. Oba také nádherně voní a propůjčují balzámu krásné schopnosti v péči o jizvy. Dodávají balzámu nádhernou sytě oranžovou barvu a opravdu perfektně fungují v hojení a prevenci jizev.

Ale stejně tak skvělou volbou jsou oleje jako konopný, jojobový, arganový, meruňkový, mandlový a mnoho dalších.

Takže jak vypadá receptura, kterou si pravidelně dělám do své lékárničky?

25 g včelího vosku
25 g bambuckého másla
12,5 g šípkového oleje
10 g konopného oleje
2,5 g rakytníkového oleje

Je to opravdu naprostá nezbytnost v rodinách s dětmi a vlastně v každé domácnosti. Vždy, když je někde záděrka, pohmožděnina, škrábanec, tak hned vezmu svoji magickou lahvičku, špachtličku a tou naberu kousek balzámu a pomalu a jemně ho vtírám do místa, kam potřebuji. Samozřejmě tímto balzámem neošetřuji otevřené rány, pouze ty, které jsou na cestě k zahojení a chci je podpořit, aby po sobě nezanechaly velké stopy.

Občas když u sebe nemám balzám na rty, tak použiju tento hojivý balzám i na ně.

Také se občas stává, že cestuju a s sebou vždy vozím tento balzámek, ale občas člověk zapomene svůj pleťový krém nebo olej, už několikrát jsem si balzámem mazala obličej, ruce i nohy a vždy to bylo úžasné. Napadají mě také suché lokty a sušší místa na pokožce obecně. Teoreticky můžete vtírat i do vlasů, pokud cítíte, že konečky jsou vysušenější.

A jak tedy na to?

Ingredience si navážíte a dáte do misky, ve které na vodní lázni směs rozehřejete a pak jen přelejete do připravených a vydezinfikovaných lahviček. Necháte zatuhnout a můžete používat 🙂

Příjemné balzámkování 🙂