Tři fáze péče o pleť

aneb základ je prostě důležitý

25. 04. 2018 | Alex

TŘI FÁZE PÉČE O PLEŤ

V tomto článku bych si přála udělat přehled v tom, jaký je vhodný postup v péči o pleť. Každý den – ráno a večer.

Všechny kroky, které zmiňuju jsou nezbytné k tomu, aby pleť byla spokojená, zdravě vypadající a mladistvá.

Je také nezbytné tyto kroky provádět právě v tom pořadí, v jakém je zmiňuji. A to i v případě, že se pravidelně nemalujete – jako já. To byl můj celoživotní největší omyl – že když se nemaluju, nemusím si pleť čistit – jazykem mnohých – odličovat.

ČIŠTĚNÍ PLETI

Jeden z nejdůležitějších kroků v péči o pleť a krok primární je čištění pleti. Bez pleti vyčištěné nedojdeme daleko a pleť bude zanášena a bude mít tendence předčasně stárnout. A to je přece škoda. Čištění neboli odličování je možné provádět několika způsoby, není nutné zůstávát u jednoho jediného a je dobré na začátku experimentovat a zkoušet, co sedí přesně Vám.

Určitě bych ale upustila od metody, která je dnes velmi používaná a známá, a to je používání micelární vody, jedná se o ropné produkty, a tím pádem ekologicky náročný materiál a také není vhodná pro naši pokožku, může ji přesušovat, ucpávat a prostě a jednoduše jí neprospívat.


Tady je ukázka složení micelární vody Bioderma Sensibio:

WATER (AQUA) = voda.

PEG-6 CAPRYLIC/CAPRIC GLYCERIDES = změkčovadlo, nemělo by být používáno na citlivou pokožku.

CUCUMIS SATIVUS (CUCUMBER) FRUIT EXTRACT = výtažek z okurky, antioxidant.

MANNITOL, XYLITOL, RHAMNOSE, FRUCTOOLIGOSACCHARIDES = neškodná zvlhčovadla.

PROPYLENE GLYCOL = Zvlhčovadlo. Může způsobovat alergické reakce, zejména lidé postihnuti ekzémem by měli být na pozoru. Může způsobovat podráždění, alergické reakce, kontaktní kopřivku, nebo přecitlivělost. Pokud je často aplikován na kůži, může vyvolat podráždění.

DISODIUM EDTA = Váže na sebe volné radikály a nečistoty. Oslabuje buněčné membrány, nesmí být obsažen v přírodní kosmetice.

CETRIMONIUM BROMIDE = Pomáhá čistit pleť. Může dráždit pokožku.

Za mě příliš složité složení a jak to obsahuje slova, která neznáte a neumíte přečíst, velmi velmi doporučuji se těmto produktům vyhnout 🙂


Na jemné čištění pleti velmi doporučuju květové vody a na odlíčení od make-up se mi skvěle osvědčily rostlinné oleje. Také můžete využít jejich kombinaci. Ať už k tomu přistoupíte jakkoli, je nutné a velmi dobré pleť opravdu pravidelně čistit. A to také z důvodu, že většina z nás žije ve městech, kde naše pokožka každý den nabírá obrovské množství zátěžových látek – prachu a různých dalších částeček ze vzduchu. Je tedy potřeba se těchto škodlivin pravidelně zbavovat. Tři fáze péče o pleť prostě dávají naprostý smysl a měli bychom je všichni dodržovat.

Schválně si jen tak zkuste, pokud pravidelně nečistíte, vzít odličovací tamponek a očistit si obličej třeba jen pomocí květové vody, uvidíte, kolik nečistot na obličeji máte, protože s největší pravděpodobností bude Váš tamponek zašedlý až černý.

Takže novodobé heslo by mělo být čistit, čistit, čistit!

TONIZACE PLETI

A toto je moje nejoblíbenější fáze. A velmi opomíjená, když už si ženy obličej čistí, pak zase zapomínají na tonizaci. Často jsou moje klientky překvapené, že mluvím o tonizaci… co to ta tonizace vlastně znamená?

Jedná se o přípravu pokožky na vyživující vrstvu. Říkám tomu také takový kopanec pro pokožku, aby se nachystala na pleťový krém či olej.

Tonikum pleť sjednotí, posílí a zklidní. A také pleť hydratuje. V případě, že používáte pleťové oleje, neměli byste tonikum vynechávat, je opravdu důležité, aby tento krok nastal.

A proč? Protože čím dál častěji slyším o svých milovaných rostlinných olejích, že vysušují… což nění pravda, pokud je správně aplikován, a to je právě v momentě, kdy před ním bylo na pleť použito tonikum, protože je na vodní bázi a dokáže tedy pleť hydratovat, což samotný olej nedokáže. Zde moje božské tonikum, které doporučuji kudy chodím. 

Jaká tonika jsou boží? Já osobně miluju směsi hydrolátů (květových vod) v rozprašovači a jen jemně rozprášit na pokožku. Můžete použít hydroláty jednodruhové nebo míchané. Já osobně miluju růži, levanduli, lípu a geránium. Takovéto tonikum můžete také v létě nosit v kabelce a pleť tonizovat kdykoli Vás napadne, jen tak jemně přestříkat…uvidíte, jak bude zářit a radovat se.

VYŽIVENÍ PLETI

A nakonec přichází ten krok, na který se pleť vždy těší nejvíc. Výživa. Opravdu pro pleť důležitá. Zde jsou dvě možnosti – použít pleťový olej nebo pleťový krém. Záleží čistě na preferencích a asi také na ročním období a stavu pleti. Tyto faktory se velmi odráží v naší volbě.

Já osobně jsem milovník pleťových olejů, a to po celý rok, nicméně obecně jsou krémy vhodnější na jaro a léto a oleje na podzim, zimu. Stejně tak se dá říct, že krém se lépe hodí jako ranní péče a olej jako péče večerní, nicméně nikde to není vyryto do kamene, takže hledejte a zkoušejte.

Hlavně ale pleť nezapomínejte ráno a večer vyživovat, uvidíte, že Vám velmi poděkuje. Ke svému životu to velmi potřebuje a vy sami budete nadšení z rozdílu, který uvidíte, když ráno vyběhnete s jemnou vrstvičkou krému a nebo večer s vrstvičkou oleje dopadnete do postele.

A když se Vám podaří tohle dělat velmi pravidelně, budete nadšení. Sametově hebká pokožka bez tendence být sušší. To je přece ten nejhezčí dárek Vaší pleti a i Vašemu okolí.

Správně zvolená výživa pleti často také vede ke zlepšení celkového stavu pleti. Pokud správnou výživu budete kombinovat s předchozími dvěma kroky, také se může stát, že po nějaké době objevíte, že make-up už je nadbytečný krok, protože najednou je Vaše pleť sjednocená a nádherná sama o sobě.

BONUS NAVÍC

Vaše pleť Vám bude obrovsky vděčná, když jí dodáte také dostatek čisté a harmonizované vody. Na to během svého dne nezapomínejte – dodržovat pravidelný pitný režim, který zajistí, že budete mít krásnou vypnutou pokožku a bude mít mnohem méně tendence stárnout. To je stejně krok pro zdraví pokožky asi nejdůležitější.

Ke zdravější pleti také přispěje pohyb a jóga, o které mluvím v tomto podcastu