důležitost posvátného prostoru

ve kterém žijeme

5. 02. 2019 | Alex

Pro náš krásný pocit ze života, pro naši radost, pro krásné strávené okamžiky. Pro tohle všechno je vesmírně důležitý prostor, ve kterém trávíme čas. Ve kterém trávíme většinu volného času – a tím je domov. Důležitost posvátného prostoru je mnohdy větší než si myslíme.

Prostor pro život je posvátný. Opravdu posvátný. Trávíme v něm hodně času a měli bychom mu přisuzovat větší roli – opravdu je to často i prostor, který rozhoduje o tom, jak dobře a kvalitně se nám spí a žije.

Důležitost posvátného prostoru

Pro mě je to jedna z nejdůležitějších věcí a myslím si, že kdybychom všichni měli aspoň tak trošku rádi svůj domácí prostor jako ho mám ráda já, bylo by na světě míň konfliktů a lidé by se obecně měli víc radši.

Proč? Protože by jim bylo dobře a protože by neměli takovou potřebu být na sebe zlí, žárliví a jinačí. Protože by byli víc u sebe.

Prostor nemusí být zařízený tak, že jsme do něj investovali miliony, stačí prostě základní pravidlo, a to je prostor uklizený, čistý a útulný.

Prostor, kde mohu dýchat. Kde se můžu svobodně nadechnout a kde je mi příjemně. Prostor, kde mohu růst v lepšího člověka, kde mohu být sám sebou. 

To je neskutečně důležité.

Ale jak na to?

Jak zařídit, aby náš prostor odrážel kdo jsme a jací jsme a aby se nám v něm dobře žilo a také aby podporoval naši kreativitu.

Je to vlastně opravdu neskutečně jednoduché. A o to víc důležité. Pro naši vnitřní krásu. Pro náš vnitřní rozvoj a vnitřní klid. 

Ne nadarmo se říká, že prostor kolem nás odráží prostor v nás. Tzn. prostor, který je čistý, uklizený a opečovaný znamená, že my jsme uvnitř čistí, uklizení a opečovaní. Naopak prostor, který je špinavý, neopečovávaný a zanedbaný, potom může o nás říct, že jsme přesně takoví. Často lze opravdu najít paralely.

Takže milovaný prostor plný lásky může opravdu znamenat i vyživenou duši a to potom zase může znamenat tvář, která se usmívá a je zdravá. Ano i takovéto propojení je možné. Přírodní péče o pleŤ a úklid mají tedy v mém podání víc společného než by se na první pohled mohlo zdát.

A co se týče péče o prostor, tu můžeme vnímat jako rituál. I když často máme pocit, že je to na obtíž, že se nám nechce, že je to marné, že je to zbytečné. To je často pocit uhoněných maminek, a je oprávněný. Nicméně stačí překliknout do jiné kategorie, a tou je rituální očista sebe i prostoru a hned cítíme pravidelný úklid domácnosti jinak. 

Takže šup do lásky k prostoru!

DESET PRAVIDEL PŘÍJEMNÉHO BYDLENÍ

Zde je pro Vás deset zlatých pravidel, které by se měly tesat do kamene a díky kterým bude Váš domov takový, že Vám vždy vykouzlí úsměv na rtech a dobije baterky. 

1. Zbavit se věcí, které nedělají radost a které naopak obtěžují, protože vyžadují neustálou péči a pozornost

(umývání, otírání, apod.).

2. Obklopit se jenom tím, co dělá radost (i třeba vůně do difuzéru)

(to se týká dekorací, vybavení, oblečení).

3. Mít doma spoustu kytek a zelené barvy.

4. Mít v prostoru zejména přírodní materiály, které mi budou dobíjet baterky a ne mě vysilovat

(dřevěný nábytek, dřevěné podlahy, sklo, kov, prostě a jednoduše reálné materiály).

5. Mít v prostoru různé tvary, které budou reprezentovat jednotlivé elementy

(hranatá, kulatá – víc organických tvarů do domácností, naše dnešní domácnosti jsou velmi hranaté).

6. Udržovat prostory čisté a dávat věci hned na své místo

(čistota i v prostorech, kam není prvoplánově vidět – skříně, odložné prostory).

7. Oddělit pracovní a odpočinkové prostory. 

8. Odstranit televizi a jinou technologii z ložnice

(opravdu ani mobilní telefony, bude se Vám mnohem lépe spát).

9. Vyhrát si s barvami, které přináší radost, odpočinek, dobrou náladu, prostě to, co každá domácnost potřebuje.  

10. Vytvořit si do domácnosti něco vlastníma rukama a vyhrát si s tím – nekupovat všechno, ozkoušet si vlastní tvoření a pak mít z tvoření radost.

A pokud Vás toto téma zajímá hlouběji, doporučuji poohlédnout se po feng shui publikacích nebo po skvělé, úžasné a báječné knize od Marie Kondo Zázračný úklid – pořádek jednou provždy. Neopomíjejte tedy důležitost posvátného prostoru kolem nás a v nás. 

SLEDUJTE NÁS NA INSTAGRAMU