ústní voda

aneb jak si ji vyrobit s radostí doma

18. 3. 2019 | Alex

Tenhle rozkošný tvor na mě vykoukl, když jsem hledala obrázek do tohoto článku o ústní vodě a moc se mi to líbilo, prostě úžasné propojení. A tak jsem musela tuto fotku vybrat pro tento článek Ústní voda – přírodní recept , prostě nešlo jednat jinak.

A proč vůbec tento článek a toto téma? Protože teď zoubky intenzivně řeším víc než kdy jindy a to téma se mě hluboce dotýká a každodenně se s ním setkávám nejen já, ale úplně Vy všichni. A tahle ústní tinktura, kterou lehce proměníme v ústní vodu, mě naprosto uchvátila.

Takže bez delšího protahování, pojďme na jednoduchou recepturu. 

RECEPTURA ÚSTNÍ VODA – PŘÍRODNÍ RECEPT:

1 hrst anýzu
1 hrst badyánu

1 hrst skořicové kůry
1 hrst hřebíčku
1 hrst fenyklu
1 hrst koriandru
1 hrst bio pomerančové kůry
1 litr vysokoprocentního alkoholu (ideálně slivovice, jablkovice, hruškovice nebo vínovice)
1 širokohrdlou alespoň litr a půl láhev 

POSTUP

Koření nejdříve v hmoždíři jemně aktivujeme a trošku rozemeleme na menší kousky. Potom dáme do sklenice s širokým hrdlem, která má objem alespoň 1 litr. Zalijeme litrem slivovice a láhev na minimálně měsíc hermeticka uzavřeme. Každý den protřepáváme. Jakmile po měsíci zjistíme, že směs má již krásnou sytě tmavou barvu, přecedíme do lahviček s pipetou a směs je připravená k použití.

POUŽITÍ PRODUKTU ÚSTNÍ VODA – PŘÍRODNÍ RECEPT

Stačí vždy do skleničky, která má cca 100 ml nalít vodu a zakápnout ji asi 10 kapek této tinktury a ústa si vypláchnout. Vyplachujte ráno i večer po dobu několika vteřin poté, co jste si vyčistili zuby.

Poděkují nám dásně i zoubky a také všichni, se kterými budeme v kontaktu, protože náš dech bude krásně svěží.

Ať se tedy hezky používá! Já ji miluji a je to pro mě nezbytnost denního rituálu péče o zoubky.

Co se týče receptury, určitě můžete ingredience měnit a přidávat nebo odebírat. Určitě doporučuji experimentovat s různými druhy koření, které mohou být také velmi účinné. Nebojte se tvořit si svou vlastní ústní vodu, protože je to jedna z těch dokonalých věcí, které můžeme doma tvořit a které mohou mít skvělý efekt. 

Tady jenom pro porovnání s běžným Listerinem, který je asi nejrozšířenější ústní vodou:

Aqua, Sorbitol, Propylene Glycol, Potassium Nitrate, Poloxamer 188, Benzoic Acid, Aroma, Sodium Benzoate, Eucalyptol, Sodium Saccharin, Sucralose, Sodium Fluoride, Methyl Salicylate, Thymol, Cocamidopropyl Betaine, Menthol, BHT, CI 42053.

No fuj. To vypadá jako toxický koktejl.

Zvýrazněné ingredience jsou jedny z těch, které nejsou vůbec vhodné do úst – jsou to buď cukry nebo syntetické ingredience, o kterých nemáme žádné tušení. Navíc je poměrně vtipné, že tato značka proklamuje 100% ochranu před zubním kazem. Nu což.

Prostě tvořme si svoje vlastní produkty, protože jenom ty jsou zárukou dokonalé kvality.

Více informací o tom, jak detoxikovat dutinu ústní, najdete zde

SLEDUJTE NÁS NA INSTAGRAMU