ESENCIÁLNÍ OLEJE A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

aneb zamyšlení se nad současnou situací

22. 04. 2018 | Alex

Esenciální oleje a životní prostředí

Aromaterapie se stává čím dál tím víc známou, užívanou a milovanou holistickou terapií. Neměli bychom ale i přesto, že se z ní stává multimilionový průmysl, zapomínat na fakt, že za každou jednou lahvičkou, kterou otevřeme je kus přírody. Lépe řečeno kus rostliny. Trh s esenciálními oleji dosáhne v roce 2022 11.67 miliard dolarů. 

Existuje dnes již poměrně velké množství rostlin, které byly ohroženy na své existenci i aromaterapií a čelí nyní problému vyhynutí. A to i díky nekalým praktikám některých firem distribuujícím aromaterapeutické produkty. Zde chci tedy zmínit, že je velmi důležité toto mít na paměti v období, kdy planeta opravdu čelí mnohým hrozbám kvůli nám lidem.

 Jak se snažím vlastně neustále na svých živých kurzech opakovat, je nutné se opravdu do detailu informovat o svých dodavatelích esenciálních olejů a informovat se o jejich etických a morálních zásadách a ochraně přírody. A také je nutné tyto informace mít podložené aromaterapeuty, protože mnoho firem používá Vám jistě již známý green washing, tedy nám tak trošku vymývá mozek na zelenou a říká, že dělá vše pro přírodu i pro nás, ale reálně to tak být nemusí. 

Tedy pokud hledáte značku, kterou chcete poté používat, doporučuji se informovat od aromaterapeutů, kteří se v oboru vyznají a jsou opravdu edukovaní, což zase není každý.

Udržitelnost a aromaterapie

Toto téma esenciální oleje a životní prostředí mě trápí už nějakou dobu a také mě vlastně nutí sama přecházet spíše na byliny kolem nás, nicméně teď cítím velkou touhu a potřebu informovat i Vás o tom, co si kupujete.

 V roce 2017 se firma Young Living přiznala, že ilegálně získávala růžové dřevo a nard a tím porušila Lancey Act, který má za úkol ochraňovat životní prostředí a ohrožené druhy. Tato firma poté zaplatila pokutu $500,000. A takových neviditelných případů může být mnohem víc, kdy si zase z přírody bereme víc než je zdrávo. 

Ve článku od Amandine Peter pro Aromatic Studies, z něhož pro tento můj článek čerpám, autorka uvedla velmi důležitou větu: Jako konečný uživatel esenciálních olejů – jsme ti, kteří dávají peníze firmám, aby pokračovaly ve svých činnostech, je naší povinností udělat si výzkum a ujistit se, že naši dodavatelé vědomě neporušují biodiverzitu.  

Dnes se odhaduje, že 26 500 druhů je ohrožených – fauna i flóra. A víc než 96 900 druhů je na červeném seznamu, tedy na seznamu, který se k ohrožení blíží. 

Tady je tedy seznam těch nejběžněji prodávaných ohrožených druhů. Mnohé značky tyto oleje stále mají a některé v menším omezeném množství a s rostoucí cenou.

Nard – Nardostachys jatamansi – Bhutan, Čína, Indie, Nepál – kriticky ohrožen

Santalové dřevo – Santalum album – Čína, Indie, Indonézie, Filipíny – zranitelné 

Myrha – Guggul – Commiphora wightii – Indie, Pákistán – kriticky ohrožen

Oud – Aquilaria crassna – Kambodža, Vietnam, Thajsko – kriticky ohrožen

Růžové dřevo – Aniba rosaeodora – Brazílie, Kolumbie, Ekvádor, Peru, Venezuela – ohroženo

Cedr Atlas – Cedrus atlantica – Alžírsko, Maroko – ohrožen

Opoponax – Commiphora guidottii – Etiopie, Somálsko – zranitelné

Jakožto zákazníci máme přímý dopad na to, jaké esenciální oleje si kupujeme a které ne a také na to, v jaké kvalitě si dané esenciální oleje kupujeme. Máme právo ptát se na informace související s ohroženými druhy a případně samozřejmě je možností zvolit si nekupovat ohrožené druhy alespoň do té doby než nebudou na seznamu ohrožených druhů. Obecně taky moc doporučuji si u jednotlivých esenciálních olejů všímat informace odkud pocházejí, lépe se nám potom propojí jednotlivé informace v hlavě a také si víc uvědomíme odkud doopravdy jsou.

Pesticidy a esenciální oleje

Další ekologickou katastrofou spojenou s esenciálními oleji je přítomnost pesticidů v olejích. Ty jsou jistojistě přítomny v olejích lisovaných jako jsou citrusy. Pesticidy ovlivňují nervový systém, mohou iritovat pokožku, oči, dýchací systém, jsou často karcinogeny a ovlivňují endokrinní systém. Jsou nebezpečné nejen pro nás, ale zejména také pro farmáře, kteří tyto pesticidy používají. Kromě toho, že ohrožují nás, tak ničí přirozenou biodiverzitu na planetě, ohrožují život ptáků, ryb, hmyzu a včel.

Proto tedy považuji apel na vědomé rozhodování se o tom, odkud a jaké esenciální oleje kupuji za velmi důležitý. Také vnímám jako velmi důležitou možnost využívat možností prostředí, které máme kolem sebe a zpracovávat byliny lokálního původu. To je cesta, kterou se teď víc a víc vydávám já a je boží! Je neskutečně naplňující a radostná. 

Předtím než si koupíme esenciální olej máme možnost se zeptat sami sebe, proč tento konkrétní olej potřebujeme a jestli náhodou neexistuje nějaká lepší varianta. Nezapomeňme, že aromaterapie není životní styl, ale léčivá komodita, kterou nám dává příroda a kterou bychom měli považovat za něco vzácného.

Úcta k přírodě

Takže nezapomeňte si doma selský rozum a úctu k přírodě a bude všechno skvělé. Dnes je opravdu potřeba se zamýšlet hlouběji a opravdu vždy zhodnotit situaci. Ať Vám oleje dělají radost a Vy děláte radost jim. Esenciální oleje a životní prostředí spolu úzce souvisí a je třeba vzdělávat se navzájem a nakupovat s plným vědomím toho, co dělám.

Každopádně nakonec pro ulehčení hledání zodpovědných olejů – zde mohu říct, že dvě nejzodpovědnější značky, se kterými jsem se sama potkala jsou Florihana a Primavera. Nic lepšího co se týče etiky a morálního kodexu nenajdete. Alespoň jsem zatím nenarazila na nic lepšího. Tohle je opravdu tzv. “top-strop”.

Další článek o trošku netradičním pojetí aromaterapie naleznete zde. Aromaterapii zdar!

SLEDUJTE NÁS NA INSTAGRAMU