jaké bylinky mám na balkónku

aneb jedlý balkón je nejlepší

06. 05. 2019 | Alex

Bylinky na balkónku? Ano, je to tak! Už druhým rokem zakládám balkonovou zahrádku a chci v tom podpořit všechny z vás, kteří balkón mají a chtějí ho nějak využít.

Mám takový pocit, že ty české balkóny jsou často skladištěm toho, co se nevlezlo do bytu a taky místem, které je často opomíjené, ale ono to naopak může být místo, na kterém žijeme a trávíme hodně času. 

A myslím, že to je super. A zároveň to může být místo, které bude opečovávat naše chuťové buňky a naše buňky opečovávací – tedy pro výrobu vlastní kosmetiky a různých dobrůtek do domácnosti je balkón plný kytek to nejlepší, co můžeme udělat. Takže hurá do toho. 

Místo pelargonií a petúnií jsem se rozhodla, že můj balkón bude jedlý a velmi přátelský tomu, aby se na něm opravdu žilo a tvořilo. A tak jsem se rozhodla pro tyto byliny, ze kterých po dobu celého roku potom tvořím od limonád, přes čaje až po hydroláty. 

Tak tady jsou moje nejoblíbenější bylinky na balkónku, bez kterých si nedovedu život představit: 

Rozmarýn lékařský – skvělý na brambůrky, do limonád a destilace, mňam!

Máta peprná – čajíky, limonády, mojita a ovocné saláty a destilace, mňam!

Máta marocká – čaje, limonády, ovocné saláty a destilace, mňam!

Levandule lékařská– limonádky a destilace, mňam!

Bazalka– jakákoli italská kuchyně, pesto, zeleninové saláty a destilace, mňam!

Tymián – limonády, brambory a destilace, mňam!

Chilli papričky– chilli jídla, které naprosto milujeme – Indie, Thajsko

Verbena citronovonná – skvělá do limonád a na destilaci, mňam!

Koriandr vietnamský– úžasnost pro všechny milovníky asijské kuchyně 🙂

Pažitka – jen tak na chlebík s máslem!

Petržel – do českých úžasných jídel a hlavně, ale hlavně do taboulehu!!!!

Tak se nebojte pěstování na balkóně, určitě si myslím, že je velmi důležité, abychom v této horké době a době, která pro planetu znamená oteplování zejména kvůli našim aglomeracím a tomu, jakým způsobem jsme odzelenili města, přispěli svou troškou do mlýna a vrátily kytky tam, kam patří – tedy do našich obydlí.

A zároveň si myslím, že není nic hezčího než si vytvořit papací balkón – už žádné bylinky ze supermarketu, ale z balkónu. Hup šup do toho! Tady máte ještě inspiraci plnou fotek z mého balkónu – bylinky na balkónku jsou prostě srdcovka.

SLEDUJTE NÁS NA INSTAGRAMU