ochutnávka mého balkónu

aneb vezmu Vás na procházku

06. 06. 2018 | Alex

Byliny na balkónu jsou velkou láskou mého života. Nedávno jsem Vám sem dávala článek o bylinkách, která ráda mám na svém mini balkónku. Ano, má 80 cm krát necelé dva metry. Je to maličkatý balkóník, nicméně tu nádheru, co na něm vždy příroda se mnou vyčaruje, Vám prostě musím ukázat skrze tyto fotky, které jsem dnes odpoledne vytvořila. Prostě musím. Protože bych byla moc ráda, kdybychom si uvědomili, že je skvělé si pěstovat jídlo a ne jen okrasné kytky a nepotřebujeme na to prostor větší než to, co zvládne maličký balkón. Tak pojďte se mnou na prohlídku k nám domů. Jste vítáni. 

Ženšen

Tato první krása, kterou Vám ukážu je ženšen. S tím si vztah a zkušenosti teprve tvořím, moc jsme se neznali, ale učaroval mi, svou energií, svou sveřepostí a svou snahou za pár týdnů vytvořit šlahouny na všechny strany. Ráda si ho při ranním rituálu zalévání zahrádky uzobnu jen tak, jeho chuť je moc příjemná a velmi zajímavá, takovou má jen on. A je to taky prý životabudič, o to víc mám radost, že ho mám.

Koriandr

Koriandr Hugo. Tak to je jasné. Je potřeba. Doma u milovníků asijské kuchyně je prostě nepostradatelný a opravdu potřebný. Dáváme si ho do všemožných kari a různých asijských polévek a je prostě boží. Taky uždibuju při ranní zálivce, ale to jsem celá já, já bych na tom balkóně “ožrala” snad všechno. Mám ohromnou radost z tohoto našeho Huga.

Kerblík

Kerblík – další pán na holení a další pokusný králíček letošního roku. Toto je pro mě taky velká novinka a jsem za ni moc ráda, protože je to opravdu něco, co jsem měla letos ve svém životě úplně poprvé. Jeho jemná kyselkavost a chuť po anýzu je skvělá na chlebíku s máslem. Prostě miluju. A navíc svými krásnými listy připomíná petrželku, kterou miluju snad nadevše.

Meduňka

Meduňka, tak ta prostě musí být. Není totiž nad meduňkový hydrolát a meduňkový čajík. Ano, mnoho mých bylin na konci sezóny destiluji. Ano, z balkónu je to dostačující množství. Prosím, pěstujte byliny, planeta bude ráda a Vám se obrátí život na úplně jinou notu, jsem naprostý milovník bylin a věřte mi, když řeknu, že Vám změní život.

Majoránka

Majoránka. Koukejte, jak je naprosto symetrická. No není to nádhera. Jsem úplně mimo z toho, že když si ji jen tak rozemelu mezi prsty, tak nádherně voní, tak aromaticky a intenzivně jako bramboráky. Je prostě skvělá. A zase, na ten chlebík s máslem nebo kamkoli do zeleninových salátů, mňam! Prostě musí být!

Levandule

Ano, i levanduli mám. Zatím se ke květu chystá, ale brzy již pokvete. Je nádherná a božsky se hodí do letních limonád a prostě tak nějak celý ten balkón pozvedne na provensálskou úroveň. Levanduli miluju a bez ní by balkón nebyl ono. Takže prostě a must!

Bazalka

Zatímco levandule se na květ teprve připravuje, tak bazalka je už v plné polní. Nádhera – takové byliny na balkónu, nemyslíte? A jak ona si vždycky jede to svoje a je obrovská a vypadá jako spanilý strom. To na ní asi miluju nejvíc, tu její rozsáhlost. Je prostě úplně poetická a bez ní by to nešlo. Takže i ona letos znovu. Je to už dlouho běžící love story.

Stévie

Dalším letošním pokusem je stévie. Nikdy jsem tu kytičku ani neviděla naživo a teď jí mám na balkóně. Občas uždibnu, přijde mi teda hodně sladká a moc pro ni nemám využití, ale ty krásné kvítky jemňounké bílé jsou prostě boží. Užívám si ji i tak. A krásně se doplňuje s kadeřavou petrželkou a vietnamským koriandrem, kteří sídlí hned vedle ní.

Petržel

A co říct k této nádheře? Snad jen to, že se jedná o moji životní lásku. Opravdu tu pravou. Petrželku miluju asi nejvíc v taboulehu, to je prostě to nejlepší, co dokáže. Dokonale “vytunit” jídlo na level, který je úplně nepředstavitelný. Jedla bych ji po hrstech a každý den a pořád a pořád a pořád. Prostě petrželka. Té nezobu při ranní zálivce jednu snítku, ale beru si jí celou větvičku vždycky. A je to teda mňam.

Máta marocká

Marocká máta. Miluju marocký čajík, takže marocká máta prostě musí být. A zároveň si užívám to, jak tato nádhera vypadá, fakt jí to sluší, co myslíte? Vedle ní sídlí ještě máta peprná a je jim tam moc hezky. Občas jim pročísnu vlásky a všem je nám krásně. Nezapomeňte své bylinky hladit, pročesávat a milovat. Ocení to. A Vám se to vrátí v podobě těch nejchutnějších bylinek.

Šalvěj

Šalvěj. Tu mám na vykuřovací svazky, pro radost, do jídel, na brambory a jen tak. Miluju její květy. A nádherně doplňuje truhlíčky, tak krásně je vyplní a oživí. A je léčivá a hojivá – snad na všechno. A snítka do vody funguje taky báječně.

Oregáno

Oregáno na těstoviny a jakékoli italské špatnosti, které nás v létě mají tendenci nějak příliš často napadat. Pesta, omáčky, salsy. Prostě všechno. A s ním je každý výsledek o tisíc procent lepší. Je to boží bylinka. Samotnou ji ale moc nepapkám, protože oproti mnohým jiným je chuťově mnohem výraznější a silnější, takže v kombinaci s jinými ingrediencemi ideálka, ale ne samotná. Oregáno jistojistě patří mezi potřebné byliny na balkónu. 

Rozmarýn

Rozmarýn – bramboryyyyyy. Jo, přesně tak, milujeme rozmarýnové brambory a je tak jednoduché mít doma svůj vlastní rozmarýn. Není to žádný rozmar, je to pravda a je skvělé mít na balkóně rozmarýn. Ráda dělám také rozmarýnové maceráty, které se pak velmi dobře hodí na namožené svaly. Celá rodina tuto bylinku ocení.

Tymián

Tymián – kašel? Ano, i ne. Já tymián miluju asi nejvíc do tymiánové limči. Tu si v létě dělám pravidelně a fakt se jí nemůžu nabažit. Stačí soda, hmoždíř, citrón, tymián a třeba nějaký kus ovoce jako je pomeranč. No mňam.

Nejmilejší moji, prosím, pěstujte si byliny na balkónu. Opravdu Vám to změní život. Budete v kontaktu s přírodou, budete na sebe pyšní a budete mít tolik radosti kolem sebe, tolik hojnosti a tolik krásy. Jděte do toho! 

Doporučuji taky tento článek od mé oblíbené rodiny Matějkových

Také doporučuju přečíst tento článek o zelené, která je důležitá v našem životě. 

 

SLEDUJTE NÁS NA INSTAGRAMU