zeleno kolem, příjemno uvnitř

aneb zelená je barva života

10. 06. 2019 | Alex

Taky žijete v tak trošku jiném světě? V tom hodně zeleném? Kolem sebe si dělám takové zelené království z pokojovek, bylin a rostlinek, které mi dávají tolik, co žádný člověk ne. Rostliny v životě jsou pro mě klíčem ke krásnému životu. Ne, nejsem misantrop. Jsem milovník lidí, zvířat a především rostlin. U nás doma to tak bylo vždycky – a to díky mé skvělé mamince, která mě od malička učila lásce ke kytkám a vztahu k nim. Moc jí za to děkuju a pevně doufám, že něco podobného budu učit i své děti.

Myslím, že mít vztah k zelené hmotě je velmi důležité, šlechetné i ušlechtilé. Často se říká, že ten, kdo nemá rád zvířata, nemá rád lidi, a podle mě toto stejné pravidlo můžeme aplikovat i na rostliny.

Rostliny v životě – a víte co na nich miluju úplně nejvíc?

Já se od nich celoživotně učím trpělivosti, celý život jsem byla a vlastně pořád tak trošku jsem takové hodně hr hr stvoření a tahle zelená přátelská stvoření mě učí, že trpělivost může přinášet ovoce a být nádherná, a to je prostě úžasné. Miluju jen tak v tom našem uspěchaném světě koukat na ta tichá stvoření, která tam, kde jste je viděli včera, pořád jsou. Jsou tak nádherně pomalí a tak úžasné věci se od nich můžeme učit. Tomu klidu a ušlechtilosti.

Miluju svůj meditační moment, který je vlastně úplně prozaický, a to je zalévání ráno mých milovaných bylinek na balkóně. Propojuje mě to s vlastní podstatou a s touhou zpomalit a opravdu jenom být v přítomném okamžiku. To je nádherných pár okamžiků pro mě. Pro někoho by to mohla být pouhopouhá rutinní záležitost, ale pro mě je to rituál. Teda pro nás je to rituál, pro mě a moje kytky.

Ty mě také učí pokoře a ještě jedné velmi důležité věci – schopnosti postarat se. Pokud se totiž o naši zelenou hmotu nestaráme, může trpět, může vadnout, může neprosperovat. Učí nás zodpovědnosti a schopnosti postarat se o nás samotné a o naše blízké a nic za to nechtít. Bezpodmínečně milovat a těšit se z darů, které nám potom dají třeba v podobě květů a prosperování.

Takže zeleno kolem opravdu tvoří příjmno uvnitř a to nejen na duši, ale i na těle. Palba bylin a květin v domácnosti, na zahradě dokáže přinést opravdu skvělé mňamky, které ocení celá rodina. Nezapomínejme tedy na to, že zelená kolem je klíčová pro lidské štěstí. Nejsou to nákupy, nejsou to materiální věci, jsou to ty nejjednodušší a nejmenší radosti každodenního života. A o tom to je.  

Pěstujte a rozvíjejte svoji lásku k přírodě právě třeba skrze lásku k bylinám a lásku k pěstování, opečovávání a radování se z krásných výsledků. Zahradničení zdar! Miluju také zahradničení v bytě – k tomu je skvělá tato stránka. Rostliny v životě dávají velký smysl. 

SLEDUJTE NÁS NA INSTAGRAMU