co je to gua sha?

aneb nevídané výhody úžasného pleťového pomocníka

 23. 03. 2020 | Alex

Co je to gua sha 刮痧?

Co je to gua sha? Gua znamená škrábat a sha značí výsev, v mandarínštině to znamená “škrábat písek”. Pomocí gua sha se dá “nemoc vyškrábat z těla”. Jedná se o masážní metodu, která se připisuje tradiční čínské medicíně a která se používá již tisíce let proto, abychom se zbavily vrásek a byly krásnější. Gua sha se dá použít na obličeji i na celém těle. Tato metoda využívá klasicky nefritové destičky, které jsou speciálně tvarované pro použití na kůži. Speciální tvarování destiček dokáže dokonale odhalit nerovnosti v podkoží a nerovnováhy, které s tím souvisí – destičky dokážou dokonale promasírovat hlubší vrstvy a jít tam, kam by masáž prstů nedokázala dosáhnout.

Jedná se také o dokonalé prokrvení a stimulaci podkoží – dokonce můžeme říct, že se jedná o metodu, kterou můžeme velmi dobře nahradit invazivní kosmetické metody jako jsou intradermální injekce nebo různé druhy faceliftingů. Gua sha je dnes již využívaná i v kosmetických salónech, tak se poohlédněte, zda kolem sebe nějaký takový skvělý salón s gua shou nemáte 🙂

Správně podle čínské medicíny by mělo použití gua shy vypadat následovně a v tomto pořadí:

– diagnostika obličeje pomocí bolestivých míst

– eliminace zjištěných nedostatků pomocí masáže

– nakonec liftingová masáž, která obličej uhladí a vytáhne čchi nahorů

1. škola tradiční čínské medicíny říká: “Výsledkem procedury je prohřátí obličeje i těla, sjednocení barvy obličeje, uvolnění a vylepšení vzhledu obličeje. Změny jsou viditelné okamžitě. Klient může v obličeji cítit pnutí a teplo, pocit by měl být příjemný. U obličejové guashy nedochází k výsevu, může se objevit zčervenání pleti, které je způsobeno jejím prokrvením. Zčervenání není tak intenzivní, po chvilce odezní a barva pleti se sjedností.”.

Ošetření probíhá za použití správně zvoleného pleťového oleje nebo krému, který se pomocí destiček nanáší na vyčištěnou pleť

Čeho všeho můžeme dosáhnout tím, že použijeme gua shu?

– zmírnění projevu vrásek

– zmírnění nerovností v obličeji

– úpravy pigmentových skvrn

– vylepšení vzhledu kruhů pod očima

– práci s výraznými žilkami

Jak často je gua sha ideální provádět?

Ideálně jednou až dvakrát týdně po dobu alespoň jednoho měsíce. Pro udržení stabilizovaného stavu pleti pak stačí jednou měsíčně. Pokud nám tuto techniku provádí člověk, věnující se čínské medicíně, můžeme se od něj dovědět něco o nerovnováhách v našem organismu obecně a mnohých dalších úpravách, které můžeme do svého života zakomponovat tak, aby naše zdraví jenom vzkvétalo. Jedná se o součást rituálu krásy.

Kdy není vhodné gua shu provádět?

Kontraindikovány jsou situace jako zánětlivé onemocnění, horečnaté stavy, pokročilé akné nebo nějaké úrazy v oblasti obličeje. V období menstruace bych se osobně tomuto ošetření vyhnula a v období těhotenství bych také zvážila, zda je gua sha vhodná. V obou případech je minimálně vhodné se vyhnout oblasti úst, které jsou zobrazením ženských pohlavních orgánů.

Co je to gua sha výsev?

1. škola tradiční čínské medicíny o tomto říká: “Při poškrabování těla speciální destičkou, která je nejčastěji vyrobena z nefritu, se objevuje výsev. Výsev se projeví v různých místech, v různé intenzitě a formě. Jeho projev je individuální a zkušenému praktikovi může mnoho napovědět o stavu klienta. Někdo může mít výsev okamžitý, na velké ploše, u někoho se projeví výsev jen v malém rozsahu nebo slabý. Výsev ukazuje na stupeň stagnace čchi a krve v těle. Mizí podle intenzity během několika hodin, u tmavých výsevů je potřeba počítat s tím, že k vymizení dojde až za několik dnů.

Samotná masáž není bolestivá. Bolest (respektive určitou míru citlivosti) může klient cítit na místech, kde se vyskytují stagnace. Během masáže nebo krátce po ní může klient vnímat pocit tepla či pálení, který je v zásadě příjemný. K odstranění stagnací může dojít ihned, někdy se uvolnění může dostavit až druhý den. Co však očekávat lze a stává se to skoro pravidlem, je značná únava – jakoby ospalost, která se dostaví plíživě, několik hodin po ošetření. Tato únava je logické vyústění průběhu terapie a je třeba s ní počítat. Tělo se musí se vznikem výsevu vypořádat, nastupuje činnost lymfatického systému, imunitního systému. Také harmonizace toku čchi a krve je proces, který vyžaduje pozornost těla. Proto by klienti na tentýž den neměli plánovat velké fyzické aktivity a pokud možno by měli strávit zbytek dne doma, v klidu, u knihy, při filmu či klidné hudbě. Po odeznění průvodních jevů je tělo jakoby lehké a „nepřekáží”.”

Co se odehrává při masáži pro naše tělo?

Prvořadě je stimulována cirkulace v kapilárách a přes jejich stěnu dochází k látkové výměně. Gua sha pomáhá se stagnací, vytlačuje hustou krev a odpadní látky z lymfatického systému pryč. Zlepšuje se tak stav buněk, tkání, orgánů i struktur. 

Co gua sha přinese v kosmetickém ohledu?

– tonizace svalstva a pleti obličeje

– zeštíhlení a vyhlazení obličeje

– prokrví

– dodá lesk a vitalitu pleti obličeje

– velmi rychlý efekt

Gua sha je metoda, kterou vřele doporučuji a myslím si, že stojí za to vyzkoušet. Jedná se o naprosto unikátní metodu s velmi zajímavými benefity a krásným efektem pro zdraví i pokožku. Tak hurá na to!

SLEDUJTE NÁS NA INSTAGRAMU