KOSMETICKÁ PŘÍPRAVKA NA MIMINKO

ANEB CO MÍT DOMA PRO NOVOROZENCE

14. 04. 2020 | Alexandra Martina Běhalová, Kristina Neubertová Zemánková

KOSMETICKÁ PŘÍPRAVKA NA MIMINKO:

Příprava na narození miminka bezpochyby zahrnuje i chystání kosmetické výbavičky. V dnešním článku vám zkušená aromaterapeutka a porodní asistentka prozradí své osvědčené tipy, na co určitě nezapomenout a co naopak v péči o miminko úplně vynechat.

Možná jste i vy zahlcena obrovskou nabídkou kosmetiky a pomůcek pro péči o miminko a nevíte, co vybrat z širokého zástupu přírodních i méně přírodních prostředků nebo dokonce narážíte na ty, které se jako přírodní tváří a přitom ve skutečnosti s přírodou nemají vůbec nic společného. Kosmetická přípravka je tedy velmi důležitá a ženy se často mohou ztratit v tom, co je opravdu potřebné a co je nadbytečné. 

Pojďme se tedy spolu ponořit do voňavého světa jemné dětské pokožky…

Desatero péče o miminčí pokožku:

  1. Hned ze začátku to nejdůležitější – nejkrásnější vůně, kterou potřebuje miminko ze všeho nejvíc je vůně jeho mámy a táty. Tu rozhodně nechceme přebít kosmetickými přípravky, takže s výběrem vůní velmi opatrně a zvlášť ze začátku vybírat kosmetiku spíše úplně neparfemovanou. Pokud máte velmi malé miminko je dobré omezit i používání parfému pro dospělé, aby nepřebyl vaši přirozenou vůni. Miminko se ze začátku velkou měrou řídí a orientuje svým čichem.
  2. Vybírat pro péči o miminko nejlépe takovou kosmetiku, kterou bychom byli ochotni sníst. Možná vás tenhle bod překvapuje, ale je to prosté. Kůže je největší orgán lidského těla. Vše, co dáme na kůži se bude vstřebávat a dostane se to do krve miminka. Za chvilku vám ukážeme celý seznam takových „jedlých“ chemicky nezávadných kosmetických přípravků. (Základ tvoří kvalitní jedlé rostlinné oleje a hydroláty).
  3. Vybírejte zásadně vysoce kvalitní kosmetiku nejlépe v bio kvalitě. Méně znamená více. Investujte do kvality a ne kvantity. Ve skutečnosti toho k péči o miminko potřebujete velmi málo. A základem stále zůstává vaše milující náruč a něžné dotyky, které jsou zcela zdarma 🙂
  4. Přemýšlejte o tom, jakou sama používáte kosmetiku. Zvlášť jde o krém na ruce nebo deodorant. Rukama se miminka dotýkáte a při kojení je zase důležité, co se vám vstřebává v okolí prsou (přídatná mléčná žláza je uložena v podpaží). 
  5. Kůže nám dává zprávu o tom, jak tělu vyhovuje to, co jíme. Pokud má miminko sklony k vyrážkám nebo ekzémům a je přitom plně kojené, je dobré, aby se nad svým jídelníčkem zamyslela jeho maminka a případně zkusila vysadit problematické potraviny. Někdy to chce chvíli ladění a pokusů a omylů, zkrátka je to cesta objevování, co je to co zrovna dělá problém.
  6. Jedním z nejdůležitějších kroků pro ideální fungování dětské pokožky je podpořit optimální kožní mikroflóru u miminka. A to nejlépe hned po porodu tím, že miminko nebudeme brzy po porodu koupat a smívat z něj mázek, kterým je v děloze pokožka miminka pokrytá. Mázek je nejlepší ochrana jemné novorozenecké kůže a svým složením podporuje to, aby se na kůži miminka usídlily ty správné symbiotické mikroorganismy a naopak eliminuje usídlení těch nepřátelských. První koupel miminka tak doporučuji klidně až po týdnu od porodu, pokud miminko není nějak výrazně od krve nebo nemělo zkalenou plodovou vodu. Zázračný mázek se během pár hodin po porodu vstřebá a miminko bude mít nádhernou pokožku. Optimální mikrofloru podpořímě tím, že bude miminko bezprostředně po porodu v náručí své maminky kůži na kůži a pak tím, že jej nebudeme hned koupat…
  7. I později doporučuji koupat miminko co nejméně, aby se zbytečně nesmíval jeho přirozený ochranný film, který si pokožka vytváří sama. Není nutné používat žádné sprchové či koupelové gely nebo mýdla. Naopak doporučuji do koupele přidat cca lžíci rostlinného oleje.
  8. V dnešní době je velmi oblíbená aromaterapie. U miminkem doporučuji používat velmi malé množství EO na velké množství nosného oleje. Smysly miminek jsou velmi jemné a citlivé. S aromaterapií bych tedy doporučila začínat postupně až nejdříve po prvních 3 měsících od porodu i později. 
  9. Jednou z krásných aktivit, které si můžete užívat se svým děťátkem jsou masáže miminek. 
  10. Každé miminko je jiné, to co jednomu vyhovuje, druhé nemusí snášet. Cestou je prostě vnímat, jak vaše miminko reaguje, co potřebuje, co mu ne/dělá dobře. Mám ráda citát: „Nečtěte poučky, čtěte svoje děti“. 🙂 

V následujících řádcích se s vámi podělíme o to, co nám v péči o miminka funguje úplně nejlépe:

Co si tedy nachystat na miminko aneb kosmetická přípravka?

1. MERUŇKOVÝ OLEJ BIO (Prunus armeniaca) 

nebo jojobový olej (Simmondsia chinensis) nebo mandlový olej (Prunus amygdalus)

(vhodné je vzájemně kombinovat, ale stačí mít doma ten asi nejuniverzálnější pro miminka, a tím je meruňka)

299 Kč / 100 ml – meruňka 

355 Kč / 100 ml – mandle 

380 Kč /100 ml – jojoba 

Všechny tyto tři oleje jsou vhodné pořídit, protože každý má trošku jiné fungování, nicméně všechny tři jsou velmi vhodné pro pokožku dětí. Obecně bych chtěla říct, že je velmi důležité opravdu zapracovat na tom, aby tyto oleje, které dětem chci mazat na pokožku nebo přidávat do vaničky, byly v BIO kvalitě, proto zde v tomto článku doporučuji oleje od značky Florihana.

Rostlinné oleje v péči o kojence zastoupí spoustu produktů, které v rámci minimalismu a přírodní péče vůbec nepotřebujete.

Jak můžeme tyto rostlinné oleje lisované za studena pro miminko využít? 

Můžeme je přidávat do vaničky (stačí lžička), můžeme je čisté používat na masáž miminka, můžeme je také používat v případě, že miminko má pokožku suchou nebo případně mírně ekzematickou.

Určitě doporučuju minimálně do 1 roku věku rostlinné oleje miminkům dávat bez přídavku éterických olejů, které nejsou pro takto malá miminka vhodná.

2. LEVANDULOVÝ HYDROLÁT (Lavandula angustifolia) 

215 Kč / 100 ml 

Hydroláty jsou Kateřinou Kloudovou doporučovány pro děti do 1 roku do vaničky 1 lžičku a pro děti nad 1 rok 1 lžíci do vaničky. Myslím, že hydrolát v domácí “kosmetické lékárničce” stačí klidně jen jeden – v rámci minimalismu, nicméně každý z těchto tří výše zmiňovaných má mírně jiné působení a najde své upotřebení trošku jinde. Je vhodné všechny tyto hydroláty skladovat v lednici, abychom je ochránili před bakteriálním znečištěním a znehodnocením.

Hydroláty jsou skvělou cestou, jak k miminku dostat byliny, které mohou pokožce pomoct, mají vhodné pH pro dětskou pokožku a zastoupí tak spoustu funkcí a produktů, které nebudete muset pořizovat. Jsou také velmi jemné, obsahují v sobě složky, které jsou obsaženy také v éterických olejích, ale jen miniaturní množství, které by se dalo přirovnat k množství v čerstvých bylinách, tudíž se jedná o naprosto bezpečnou metodu pro takto malá miminka.

Levandule je skvělý hydrolát pro hojení pokožky, pro zklidnění před spánkem, pro dezinfikování, proti úzkosti, proti bolesti a pro práci s modřinami a popáleninami. Výborný do vaničky, skvělý do rozprašovače nebo i přímo na pokožku kojence, pokud se něco děje jako kousnutí hmyzem nebo třeba modřina, nebo ekzematické místo.

3. RŮŽOVÝ HYDROLÁT (Rosa alba, Rosa x damascena, Rosa centifolia)

265 Kč / 100 ml 

Skvělý hydrolát pro zklidnění, pro hezký příliv spánku a pro emocionální stabilitu. Zároveň se bude hodit i u porodu – tam je skvělé si ho vzít v rozprašovači a pokud cítíte horkost, úzkost, stres, tak určitě pravidelně přestříkávat.

Pro miminko může být skvělý do vaničky před spaním nebo přestříkat ložní prádlo před usínáním.

4. HEŘMÁNKOVÝ HYDROLÁT (heřmánek římský, heřmánek modrý)

215 Kč / 100 ml, 215 Kč / 100 ml 

Heřmánkový hydrolát si můžeme vybrat buď heřmánek římský nebo heřmánek modrý, záleží na naší volbě. Každopádně heřmánkový hydrolát je skvělý při růstu zoubků, na dobrý spánek, na zklidnění. Prostě naprostá pecka, kterou maminky i miminka ocení.

5. ZINKOVÁ MAST 

– buď domácí výroba nebo koupit s přírodním složením

Vhodná pro opruzeniny a problémy pod plenkou obecně. Oxid zinečnatý a případně lanolin jsou v tomto případě skvělou ochranou pokožky. Lanolin je živočišného původu, pokud se tedy snažíme miminku sehnat produkty výhradně rostlinného původu, pak doporučuji Zinkáček od Herbalka, která obsahuje olivový olej, bambucké máslo, kokosový olej a oxid zinečnatý.

Olivový olej:

Je velmi vhodný pro suchou, podrážděnou, alergickou, zánětlivou, poraněnou či jinak poškozenou pokožku, lze jej rovněž doporučit v péči o jemnou pokožku dětí – kromě přírodního vitamínu E, který tělo chrání před volnými radikály a zabraňuje předčasnému stárnutí kůže, obsahuje i vitamín A, jenž zjemňuje pokožku a napomáhá při tvorbě nových buněk. Má pro pokožku všeobecně zklidňující účinky, dokáže dobře ošetřit i popálenou kůži či drobná bodnutí od hmyzu.

Bambucké máslo:
Bambucké máslo, též známé pod názvem shea butter, je získáváno z velkých hnědých ořechů afrického stromu známého pod anglickým názvem Shea tree. Bambucké máslo je již dlouho známé svými příznivými účinky na pokožku, kterou hydratuje, vyživuje, zjemňuje a chrání proti nepříznivému počasí.

Kokosový olej BIO
Olej obsahuje vysoké procento kyseliny laurové, látky, která má antibakteriální účinky. Z tohoto důvodu má proto schopnost léčit. Léčí opary, akné, vřídky, herpes nebo bradavice. Pomáhá také při infekcích močových cest a u kvasinkových nemocí.

Oxid zinečnatý:
Nedráždí pokožku a nevyvolává alergické reakce. Protizánětlivý, pomáhá zklidnit podrážděnou pokožku, ve farmacii se používá do mastí a krémů, kde má za úkol vysušovat a odvádět vlhkost např. opruzeniny, mokvání, nadměrné pocení atd. Přidává se do dětských pudrů a mastí na opruzeniny

Welleda Měsíčkový kojenecký krém s lanolinem: 

Voda, mandlový olej, sezamový olej, oxid zinečnatý, bílý včelí vosk, lanolin, glyceryl linoleát, hektorit, extrakt z květů měsíčku lékařského, extrakt z květů heřmánku lékařského, parfém*, limonen*, linalol*, benzyl benzoát*, benzyl salicylát*, geraniol*, farnesol*

Tedy pokud se rozhodnete si pořídit 1 druh hydrolátu, 1 rostlinný olej a 1 zinkovou mast, celá výbavička Vás vyjde na cca 715 Kč a to se bavíme o vysoké kvalitě – dokonce Bio v případě Florihany. 

Pokud se rozhodnete, že chcete všechny 3 rostlinné oleje a 3 hydroláty a k tomu zinkovku, výbavička se bude pohybovat kolem cca 1929 Kč. 

Nezapomeňme, že všechny tyto jednotlivé produkty, které jsou zároveň kosmetickými ingrediencemi můžeme používat i pro sebe – jen tak, nebo na další kosmetickou tvorbu – tedy vždy si v domácnosti najdou mnoho způsobů upotřebení. 

Tento článek “Kosmetická přípravka” vzešel z lásky k miminkům a k jejich velmi jemné pokožce. Pevně doufáme, že tato naše kosmetická přípravka Vám ulehčí práci a bude skvělá pro Vaše miminko. Zde ještě doporučení na masážní olej pro vyčerpané maminky.

SLEDUJTE NÁS NA INSTAGRAMU