udržitelné oblečení

aneb jak jsem prožila své velké AHA momenty

11. 05. 2020 | Alex

Poslední týdny mi přinesly velké, ale opravdu velké uvědomnění co se týče oblečení. Udržitelné oblečení říkáte? Několik let jsem se oblečení snažila třídit, chápat, věnovat se mu a dávat si dohromady svoje myšlenky ohledně něj. Nicméně, nedělo se nic. Tedy něco asi jo, ale moc toho nebylo. Oblečení přibývalo, bez ladu a skladu (a to opravdu sem nakupovala tak 2krát do roka max a ne moc), nicméně i tak jsem měla velký pocit, který často mnoho žen zažívá – plná skřín, nic na sebe.

Dokonce tomu je pár let, co jsem byla na fashion coachingu u mé milované Kamily Vodochodské, což bylo naprosto úžasné a Kamila mi v mnohém otevřela oči, ale jak víte, někdy prostě musí přijít Váš čas. Mně samotné se v životě nedařilo často chápat, že když je něco nad slunce jasnější, proč to lidé ještě nedělají. A oblečení je evidentně mým tématem pro to, abych toto pochopila. Abych pochopila, že každý máme svoji rychlost, svoji cestu a své chápání. Že někdy prostě informace máme, semínko bylo zaseto, ale teprve k nám musí dojít to všechno až do nějakého řídícího střediska a tam to všechno secvakne. A to může trvat i roky – u mě s oblečením to tak opravdu bylo! Ale mám konečně pocit, že se blýská na lepší – co lepší, ty nejlepší časy a konečně budu po světě ťapat přesně tak oděná, jako chci.

Ono totiž možná někdy i na to naše oblečení klademe přílišné nároky a to se mi vlastně moc nelíbí.

Všichni pořád slýcháme, jak oblečení vyjadřuje náš styl a naši osobnost. A ano, asi to tak je, nicméně úplně si nemyslím, že to tak být musí. Já osobně bych jako všichni ostatní živočichové na této planetě velmi ráda chodila “nahá”, nicméně asi by mi byla za á docela zima a za bé společnost na to jaksi není připravená. Ale vyřešilo by to moje problémy s odíváním úplně nejrychleji a nejefektivněji. 

Takže tedy zpátky ze snových krajin do reálných vod – připravila jsem pro sebe seznam značek, které mě uchvátily a od kterých chci v budoucnu nakupovat. Už nechci podporovat korporáty a zahraniční záležitosti – zejména bych ideálně chtěla podpořit lokální výrobce. Takže tedy – tady můj skvělý seznam, na kterém jsem pracovala celé jedno pršavé sobotní odpoledne a měla z něj neskutečnou radost. 

Oblečení obecně: 

CITYFOLKLORE

YOUNG PRIMITIVE

ETIKBUTIK

MEERA

SUTU

DRESSIBLY

APPARTLABEL

MUXU

VERVER

REPARÁDA

Legíny –  BIOGA, AIDASTYLE , BAVLEG, YOGINESS

Batůžky – PLAYBAG  , BRAASI, MELA

Boty – VIVOBAREFOOT, BOHEMPIA, FERWER

Spodní prádlo – CREEME, MEERA

DÁMSKÉ TRENÝRKY – SLIPPSY, ELKA

Může se na první pohled zdát, že tyto značky mají produkty “drahé”, nicméně je důležité si uvědomit, že klasické konvenční oblečení je naopak pod cenou a toto oblečení kvalitní, které nabízejí tyto značky nám taky povolí to, že si nebudeme po třech nošeních kupovat nové tričko nebo legíny, ale že vydrží a zůstanou s námi nějakých těch pár let. Moc se na to těším. Čeká mě ještě nějaké to vyřazování z šatníku – obecně doporučuju u oblečení ten proces neurychlovat a opravdu zkoušet ty jednotlivé kousky, co máme v šatníku a vidět, co s námi dělají, jak nám v nich je, jak podtrhávají nebo ne naši postavu.

Takže přesně takto to prožiju já, ještě nějaké to vyřazování a pak už jen vědomé občasné nákupy, na které se moc těším. Snad tato moje cesta byla inspirace pro všechny. Taky jsem za poslední týdny zjistila, že se velmi ráda koukám na oblečení ostatních a prostě si jen tak dělám obrázek sama pro sebe, co se mi líbí a s jakými materiály se ztotožňuju. Ať žije udržitelné oblečení! A kdybyste se chtěli dozvědět víc informací o mně a mém životě, naleznete je zde

SLEDUJTE NÁS NA INSTAGRAMU