Lesní Stezkou #16 Bylinky a ták..

Lesní Stezkou #16 Bylinky a ták..

Po delší době mám chuť Vám sdělit, nasbírané informace a postřehy. Co teď dělám? Můj život se teď orientuje podle přírody. Příroda je v těchto měsících štědrá a já už mám za sebou destilace bylin. Povídání a nadšení do bylinek.

Bylinky

Bylinky již mnoho let patří do života lidí. Často rostou přímo v divoké přírodě, díky čemu jsou i snadno dostupné. Samozřejmě je však dnes můžete i pěstovat ve své zahrádce nebo zakoupit v obchodě. Většina z nich ani nijak výrazně nezatíží vaši peněženku. Byliny se užívají nejen ke konzumaci, ale také na různé obklady či koupele. Můžete z nich vařit čaje i je přidávat do pokrmů. Na co vše bylinky působí, jaké z nich patří mezi ty nejznámější a jaké způsoby jejich uchovávání známe, se dozvíte na následujících řádcích.

Byliny neboli léčivé rostliny jsou nejvýznamnějším zdrojem přírodních léčiv. Dříve se na ně zaměřovalo především lidové léčitelství, dnes se s nimi hojně pracuje i v moderní medicíně. Až do 16. století se léčivé byliny rozšiřovaly zejména díky poznatkům plynoucích ze zemí Orientu (Mezopotámie, Egypt, Indie a Čína). Významně se toto lidové léčitelství rozvíjelo i na území starověkého Řecka a Říma. Zajímavou kapitolu v našich dějinách představuje také středověké léčitelství, kdy se byliny ukládaly do herbářů.

Při pěstování bylinek máte několik možností. Byliny si můžete vsadit do své zahrádky nebo je nechat v truhlíku či v květináči doma nebo na terase. Ideální je zakoupit si semínka, případně malé sazenice. Velké byliny zakoupené v supermarketu jen málokdy vydrží déle než měsíc. Bylinky je potřeba vysévat řídce. V okamžiku, kdy bylina začne vytvářet lístky, je dobré ji přesadit do samostatného květináče. Při pěstování bylin můžete využít koupený univerzální substrát a rovněž také hlínu z kompostu. Velká část bylin je suchomilná a tedy citlivá na přelití. Při napadení škůdci se doporučuje postižený stonek odstřihnout.

Krásný poslech Lesní Stezkou #16 Bylinky a ták..

O ČEM JE TATO EPIZODA:

 

  • co všechno jsem na jaře vydestilovala
  • jak pečuji o bylinkový balkón a co tam všechno mám
  • miluji vaření s bylinkama a celé mě to uchvátilo na tolik, že to s Vámi chci sdílet
  • jak se stravuji na jaře
  • konečně jsem víc zapojila status offline
  • první letošní bedýnka – dokonalý koncept

Pohodlně se usaďte a poslechněte si tuto epizodu podcastu: