Lesní Stezkou #20 Raw food

Lesní Stezkou #20 Raw food

Téma, které pár let zpátky bylo docela populární, ale postupem času ztrácí na oblibě. Moje cesta byla z vegetariánství na raw food a pak na veganství. Živá strava pro mě zůstává hlavní záležitostí na jaře a v létě, kdy příroda nabízí nesčetné možnosti čerstvého jídla. Strava nás dokáže léčit.

Živá strava – raw food

Raw food, neboli živá strava, syrová strava či vitariánství je způsob výživy, při kterém se potraviny konzumují v jejich přirozené podobě, tedy tak, jak nám je naservírovala Matka Země. Základem raw food jsou především rostlinné zdroje jako zelenina, ovoce, semínka, ořechy, řasy, obiloviny a luštěniny, které se konzumují čerstvé, naklíčené či tepelně upravené do 42–45° C, aby v nich zůstaly zachovány veškeré cenné látky.

PROČ VITARIÁNI NEVAŘÍ?

Nad hranicí kolem čtyřiceti stupňů se již ničí enzymy, které jsou pilířem pro veškeré procesy v organismu, tedy pro život. Trávicí enzymy štěpí potravu na jednodušší složky, které jsou poté využity ke stavbě těla nebo jako zdroj energie.

Pokud je tělu nedodáme prostřednictvím stravy, je nuceno vyrobit si je samo, čímž se připravíme o energii, která by jinak byla využita k regeneraci.

Převaha tepelně zpracovaných, rafinovaných a chemicky konzervovaných potravin v jídelníčku je příčinou překyselení organismu a bezprostředně po požití takového jídla dochází v krvi k leukocytóze – zvýšení počtu bílých krvinek, které jsou důležitou součástí našeho imunitního systému. Tato neustálá mobilizace imunitní systém vyčerpává a oslabuje.

Principem živé stravy je tedy dopřát tělu přirozené kvalitní potraviny, a zajistit si tak přísun živin, vitamínů, minerálů, enzymů, antioxidantů a dalších prospěšných látek, abychom mohli využít jeho potenciál naplno a těšili se pevnému zdraví.

Krásný poslech Lesní Stezkou #20 Raw food.

O ČEM JE TATO EPIZODA:

 

  • jaký je můj příběh s raw foodem
  • proč je pro mě důležitá čerstvá strava
  • recept na oblíbený ovocný salát
  • jak vypadá můj den s jídlem
  • základ je užívat si jídlo ať už jakékoli
  • když na sebe zapomínám, tak se přestávám vyživovat pro mé tělo užitečně
  • náš nejvetší dům, náš chrám a palác, to co budeme mít navždycky je naše tělo, tak o něj pečujme a vyživujme ho

Pohodlně se usaďte a poslechněte si tuto epizodu podcastu: