Lesní Stezkou #17 Letní slunovrat a Svatojánská noc

Lesní Stezkou #17 Letní slunovrat a Svatojánská noc

Svatojánská noc je magická a plná čar a kouzel a o tom bude celý tento podcast. Také o tom, proč Svatojánskou noc miluju a co pro mě znamená. Jaké bylinky s touto slavnou nocí souvisejí.

Wikipedia říká:

Svatojánská noc je evropský lidový svátek slavený v předvečer svátku křesťanského světce Jana Křtitele, který spadá na 24. června. Navazuje na předkřesťanské oslavy letního slunovratu, jako jsou slovanská kúpadla nebo anglosaská Litha., a velkou roli při tomto svátku měl především oheň, voda, nahota a zeleň. Typickým prvkem této noci jsou svatojánské ohně, pálené na kopcích. Symbolicky představují slunce, které je v době letního slunovratu na vrcholu sil. Tyto ohně se pro získání síly přeskakují, zapalují se v nich košťata, kterými se pak krouží a v některých částech Evropy se z kopců pouští hořící kola či sudy, symbolizující putující slunce.

V Česku se na svatojánskou noc na návrších pálily ohně – pálení Jána, svatojána, korunované májkou či ozdobeným smrčkem – jankem. Slavnost doprovázela hostina, tanec a sportování zápolení, také se metala žhavá polena a přeskakoval oheň. Od 18. století se ve větší míře objevují zákazy pálení svatojánských ohňů, především pro nebezpečí požárů a v polovině 19. století zvyk přežíval jen mezi venkovskou mládeží, zatímco ohně o filipojakubské noci dosud držely. V pranostikách je svatojánská noc považována za počátek léta, i když tento den spadá do období chladnějšího a deštivějšího počasí nazývaného ovčí chladna a medardovské období. Deštivé počasí probíhající přibližně od 21. června do konce měsíce bývá někdy nazýváno (svato)jánské deště. Poté však následuje relativně suché období nazývané pavlovské léto.

Krásný poslech Lesní Stezkou #17 Letní slunovrat a Svatojánská noc. 

O ČEM JE TATO EPIZODA?

– o bylinách

– o radosti 

– o sbírání 

– o obrovském svátku bylinkářů

– o nadšení z přírody 

Pohodlně se usaďte a poslechněte si tuto epizodu podcastu: