CHCETE SVŮJ ČICH PO KOVIDU ZPÁTKY
aneb čichová rehabilitace
Máte kovid nebo po něm a čich je fuč?
Nejdříve si vysvětlíme termíny a hned poté, co s tímto problémem dělat.
Kovid-19 způsobuje v šíři od 30 do 85 % případů snížené vnímání čichových buněk. Tyto symptomy většinou trvají kolem deseti dní, nicméně v cca 10 – 15 % případů mohou trvat i několik měsíců. A proto je dobré zařadit do denní rutiny čichovou rehabilitaci a čichu tak pomoct se navracet.
Jakými problémy tedy můžeme po kovidu trpět?
Parosmie – změna v normálním vnímání pachů – či narušení vnímání pachů něčeho známého
Anosmie – (též čichotupost či ztráta čichu) je zdravotní handicap, který se vyznačuje ztrátou schopnosti vnímat čichové vjemy (pachy, vůně)
Hyposmie – oslabené či snížené vnímání čichových podnětů, např. při rýmě
Ageuzie – ztráta chuti
Čichová rehabilitace by měla probíhat dvakrát denně – ráno a večer – a pacienti by měli čichat čtyři vůně, každou po dobu 30 vteřin. Vůně by měly být dostatečně silné a dostatečně vhodně zvolené.
Chcete svůj čich zpátky?
Pak byste měli dvakrát denně – ráno před jídlem, pitím a čištěním zubů a večer před večeří nebo dostatečně dlouho po ní přidat do svého programu čichovou rehabilitaci.
Také byste si měli dát pozor na to, abyste byli na klidném, tichém a příjemném místě, kde nejsou další čichové vjemy.
Co za vůně budete potřebovat?
Růže (Rosa damascena)
Citron (Citrus limon)
Eukalyptus (Eucalyptus globulus)
Hřebíček (Eugenia caryophyllata)
Máta peprná (Mentha x piperita)
Ideálně opravdu tyto vůně, protože dokážou čichové buňky dostatečně nastimulovat a jsou zároveň dostatečně odlišné, aby stimulace byla různorodá.
A jak na to?
Oleje v množství cca 5 – 10 kapek nakapejte do 5 stejných lahviček tak, abyste nedokázali na první pohled poznat, která je která a na dno lahvičky napište, který olej je v lahvičce přítomný.
Pak na klidném a tichém místě cca ve vzdálenosti 2 cm od nosu jednodtlivé lahvičky čichejte a zkoušejte poznat, která vůně je která.
Pomoct vám také může představování si jednotlivých vůní – když odhalím, že v lahvičce je růže (ať už popiskem nebo čichem), představím si růži, její jemnost, její barvu – prostě a jednoduše všemi vjemy, které jdou.
Dobrá praxe
Netlačte na sebe, dávejte si prostor a pokud to nejde, zkoušejte dál v pravidelných intervalech dvakrát denně. Neztrácejte naději a buďte vytrvalí. Pokud však problémy přetrvávají více jak měsíc, zajděte si na kontrolu na ORL, kde s vámi proberou další možnosti čichové rehabilitace.
Měli jste kovid? A trpěli jste ztrátou čichu při nebo po něm? Jak dlouho s vámi tato ztráta byla a co vám pomohlo čich navrátit?