CO JE TA NEJLEPŠÍ PŘÍRODNÍ DEZINFEKCE?

aneb propolis v akci 

12. 01. 2022 | Alex
propolis tiny life

Co je ta nejlepší přírodní dezinfekce? Propolis!

Co je to propolis?

Jedná se o směs bioaktivních látek, pryskyřice, éterických olejů a pylu, který sbírají včely ze stromů a rostlin. Má velmi příjemnou aromatickou vůni.

Jeho barva se mění podle stáří – nejstarší je temně hnědý propolis, který určitě znáte v jeho surové formě, mladší propolis má zelenožlutou barvu. Každý propolis má trošičku jiné složení, protože včelky neodměřují své produkty ve zkumavkách a baňkách.

Asi 50 % směsi představují pryskyřičné látky, zhruba 30 % je včelí vosk a asi 10 % představují balzámy a éterické oleje. Důležitou součástí jeho složení jsou také vitaminy skupiny B.

Jméno propolis pochází z řeckých slov pro (před) a polis (město) – včely totiž propolisem chrání své území před návštěvou nezvaných vetřelců, ale také před viry a bakteriemi. Propolis má dezinfekční účinky a chrání včely proti plísním, virům a bakteriím.

Včely jím natírají stěny a jiné části úlu. Propolis bývá označován i jako včelí tmel. Včelky jím „izolují“(chrání) svůj úl a používají ho jako ochranný materiál. Zatmelují jím nejrůznější trhliny či otvory ve stěnách úlu.

Pokud se do úlu dostane živočich, kterého pro jeho hmotnost nejsou včelky schopny odstranit, tedy třeba myš, pokryjí ho silnou vrstvou propolisu a tím zcela zabrání jeho rozkladu.

Propolis je pryskyřičná látka s protizánětlivými a bolesti snižujícími účinky, ničí bakterie, bacily a viry.“

Velmi si cením informací, které jsem sama načerpala na blogu Pleva.cz a informací, které zde zmiňuje mimo jiné také majitel firmy pan Milan Pleva.

Pokud Vás zajímá o propolisu ještě mnohem víc, vřele doporučuju právě jejich stránky, a to vzhledem k tomu, že včelí produkty jsou jejich domovinou a ví o nich tak moc.

Abychom si to tedy shrnuli, v čem může propolis napomoct nám lidem?

 je skvělý pro suchou a popraskanou kůži v masti
je skvělý pro hojení ranek
je skvělý pro kůži náchylnou na plísně a ekzémy
je skvělý v dutině ústní – afty
je skvělý v péči o vlasy při tvorbě lupů

Pokud si přejete docílit zdravé a zářivé pleti s pomocí přírodních produktů a vyznat se v přírodních kosmetických ingrediencích, pak zavítejte do Online školy přírodní kosmetiky. Těším se na Vás!

Jak na výrobu propolisové tinktury?

Potřebujeme 1 díl propolisu a 1 díl alkoholu

Ideální je alkohol v rozmezí 60 – 80 procent, protože díky němu získáme z propolisu největší množství látek.

Propolis necháme v alkoholu louhovat 10–14 dnů v pokojové teplotě, denně protřepeme.

Poté přefiltrujeme a tinktura je připravena k použití.

K čemu propolisovou tinkturu doporučují na základě zkušeností zákazníků ve firmě Pleva?

Bolesti a záněty zubů, paradentóza
Nachlazení, bolení a škrábání v krku, rýma
Afty, opary a koutky
Molusky
Bradavice, kuří oka
Ekzémy, atopický ekzém
Spáleniny, řezné rány, drobná poranění a zarostlé nehty

Pozor! U propolisové tinktury nezapomeňte na kontrolu snášenlivosti testem na předloktí. Tedy pár kapiček propolisové tinktury nakapat, nechat několik hodin působit, a pokud se žádná alergická reakce nestane, pak je vše vpořádku a používat dál. V opačném případě se propolisu vyhněte.

Fotky v článku z Pleva.cz

propolis tiny life 1