MAGIcká a všestranná
aneb levandule lékařská

Tento článek je komplexním profilem rostliny.
ČELEĎ:
Hluchavkovité neboli Lamiaceae (Labiatae)
DALŠÍ NÁZVY:
Lavandula vera, Lavandula officinalis, levandule zahradní, dulenka, devandule, špikanard nebo špikrnát
BOTANICKÝ POPIS:
Vytrvalý dřevnatý 60 – 120 cm vysoký stříbrnozelený polokeř se světle zelenými, úzkými vstřícnými listy. Květy jsou uspořádány vrcholově na dlouze stopkatých klasech. Jejich barva je fialovo-modrá. Celá rostlina se vyznačuje vysokou aromatičností.
SBĚR:
Od roku 1952 mechanický, předtím ruční. Denně byli dělníci v Provence schopni nasbírat až 300 kg levandule. Mechanický sběr je schopný denně sklidit levanduli z 3 – 4 hektarů, což odpovídá 25 česačům manuálním. Mechanika také povoluje firmám pracovat v lepších podmínkách za kratší dobu a za menší výdaje.
GEOGRAFICKÝ VÝSKYT:
Typická pro Středomoří, dnes se pěstuje po celém světě. Esenciální olej se produkuje zejména ve Francii, Španělsku, Itálii, Anglii, Austrálii, Tamánii, Rusku, Bulharsku a Řecku.
DALŠÍ DRUHY LEVANDULÍ:
Existuje mnoho variant levandulí; L. angustifolia je rozdělena do dvou poddruhů – L. delphinensis and L. fragrans. Francouzská levandule (L. stoechas) je menší keřík s tmavě fialovými květy; také existuje levandule spike (latifolia) a lavandin (lavandula x intermedia).
LÉČITELSTVÍ:
Levandule má tradici v lidovém léčitelství a skoro každý zná její vůni. Byla používáná již ve starém Řecku a Římě ke zklidnění žaludku, jako kosmetická voda, odpuzovač hmyzu, vůně do prádla a také jako harmonizující a zároveň povzbuzující olej. Esenciální olej vykazuje obdivuhodné restorativní účinky a je používán jako tonikum proti omdlévání a palpitacím nervového charakteru. Také se používá při křečích a kolice. Pár kapek levandule do horké koupele nohou pomáhá ulevit při únavě. Při vnějším použití ulevuje od bolesti zubů, vyvrtnutí a revma. Působí také jako silný nervový stimulant.
ÚČINKY:
analgetická, antidepresivní, antimikrobiální, protirevmatická, antiseptická, protikřečová, karminativní, žlučopudná, choleretická, hojí jizvy, cytofylaktická, deodorant, diuretikum, stimuluje menstruaci, snižuje krevní tlak, insekticid, zklidňuje nervy, protiparazitický, sedativní, stimulant, podporuje pocení, tonikum.
EXTRAKCE:
1. Esenciální olej je získáván pomocí parní destilace z čerstvých kvetoucích vršků rostliny. (dřívě vodní destilace) 2. Absolut a konkret jsou také získávány extrakcí v rozpouštědlech, a to v malých objemech.
CHARAKTERISTIKA:
1. Olej je bezbarvý až jemně žlutý se sladkou, květinovo-bylinnou vůní a balzámovo-dřevitými podtóny. Má aromatičtější květinovou vůni ve srovnání s levandulí spike. Velmi dobře se míchá s většinou olejů, zejména pak citrusy a květinovými vůněmi, také s hřebíčkem, šalvějí, borovicí, gerániem, větvičníkem, pačuli. 2. Absolut je tmavě zelená viskózní kapalina s velmi sladkou bylinnou vůní s květinovými tóny.
BIOCHEMICKÉ SLOŽENÍ:
Přes 100 složek. Mezi nimi:
estery: linalylacetát (až 40%), lavandulylacetatát (5%)
monoterpenoly: linalool (30 – 43%), terpineol-4 (1-7%)
ketony: kamphor (<1%)
monoterpeny: ocimen (3-6%)
lavandulol,cineol, limonen, caryophyllen a další.
Složky se liší podle chemotypů: vyšší nadmořské výšky většinou produkují více esterů. Levandule pěstovaná ve francouzských Alpách má vyšší obsah linalyl acetátu než linalolu, kamphor nižší než 1%.
BEZPEČNOSTNÍ ÚDAJE:
netoxická, neiritující, nesenzibilizující. Nebyly zjištěny žádné kontraindikace.
AROMATERAPEUTICKÉ UŽITÍ:
Terapeuticky nejvšestrannější silice.
DETOXIKACE:
rozhýbává lymfatický systém a zabraňuje městnání mízy
čistící – podporuje odvod splodin metabolismu z těla
normalizuje hladinu cukru v krvi
proti kousnutí jedovatých živočichů
ANTISEPTIKUM: na dýchací cesty a při dávivém kašli, při prevenci i léčbě chřipky a akutních respiračních onemocnění
působí proti meningokoku, stafylokoku, bacilu záškrtu
ANTISPAZMATIKUM A ANALGETIKUM:
zmírňuje menstruační bolesti
revmatické bolesti chladné a křečovité povahy
svalové bolesti
bolesti dolní části zad
břišní křeče
ANTIPARAZITÁLNÍ: proti šatním molům, proti vlasovým vším (Melaleuca alternifolia, Eucalyptus citriodora)
KOŽNÍ SYSTÉM: urychluje hojení ran a brání tvorbě jizev, abscesy, akné, alergie, atletická noha, vředy, modřiny, lupy, dermatitida, bolest ucha, ekzém, lupénka, záněty, hmyzí kousnutí, repelent, vši, psoriáza, kožní mykózy, svrab, pupínky, všechny typy pleti, spálení od slunce.
na mastnou pokožku
čistí, vyvolává pocení, je antiseptická, adstringentní a prokrvující (Pelargonium graveolens, Cananga odorata, Corylus avelana, Cymbopogon nardus, Salvia officinalis)
popáleniny (Hypericum perforatum, Daucus carota, Ravintsara, Cupressus sempervirens, Rosmarinus officinalis)
KREVNÍ OBĚH, SVALY A KLOUBY: Lumbago, ateroskleróza, při hemoroidech, stimuluje při špatném krevním oběhu projevujícím se studenýma rukama a nohama
DÝCHACÍ ÚSTROJÍ: astma, bronchitida, katar, halitosis, zánět hrtanu,, černý kašel.
TRÁVICÍ ÚSTROJÍ: působí antisepticky (zamezuje nákaze mikroby) na trávicí trakt a posiluje žaludek
karminativum (zmírňuje nevolnost)
žaludeční křeče, kolika, nadýmání.
jako podpůrný prostředek při chronických onemocněních močových cest a ledvin
diuretikum (pomáhá na otoky, zvyšuje glomerulární filtraci a množství vylučovaného K, Na, Cl
GENITÁLNĚ-UROLOGICKÉ ÚSTROJÍ: zánět močového ústrojí, dysmenorrhoea (bolestivá menstruace), leucorrhoea (vaginální výtok), nepravidelná menstruace (Salvia officinalis, Salvia sclarea)
při porodu, urychluje, snižuje bolesti, zklidní
vaginální výplachy
IMUNITNÍ SYSTÉM: chřipka.
NERVOVÝ SYSTÉM: antidepresivum, bolesti hlavy, vysoký tlak, nespavost, migrény, stres, PMT, sciatica, šok, vertigo, uklidňuje při nervozitě, prospívá při chronické únavě.
DALŠÍ POUŽITÍ:
Využívá se ve farmaceutických antiseptických mastech a jako vůně. Velmi často se používá ve všech druzích mýdel, tělových mlék, čistících prostředků, kosmetice a zejména v toaletních vodách a kolínských. Využívá se také jako ochucovadlo ve většině kategorií jídla a stejně tak i v alkoholických a nealko nápojích.
BIBLIOGRAFIE:
Julia Lawless. “The Encyclopedia of Essential Oils.”.
Ing. Gabriela Olšanská, Ph.D. “Rostlinné silice, biochemické složení, působení na lidský organismus.“.
Marc Guitteny. “La Lavande. Edition Francaise.”.
Moje nejoblíbenější levandule je tato.
Máme také skvělý podcast s Terezou Machovou o aromaterapii, moc doporučuji poslechnout.