Úklidem ku zdraví Planety
aneb myslím i na přírodu
Juchů. Úklidem ku zdraví Planety.
Nadšená jsem pokaždé, když můžu s lidmi sdílet informace o ekologickém úklidu. Ano, úklid – možná nesofistikované téma. A přesto mě fascinuje, přesto mě dostává. Zavřu oči a mám radost. Mám opravdu obrovskou radost, že to jde. Že eko úklid přestává být tabu, lidi si o něm rádi poslechnou a navíc začínají i sami chtít tvořit. To je můj hnací motor.
A víte proč? Protože jsem dlouho byla pohlcena negativní notou, která mi v mozku říkala…nikdo nemá o ekologii a udržitelnost zájem. Ale dnes už to opravdu není pravda. Už víme, že to, co vypouštíme do odpadních vod, tak přesně to se k nám vrací zpátky jako bumerang. A taky mnozí chápeme, že babičky prostě věděly, co dělají. Používaly ty nejjednodušší metody úklidu a využívaly pro nás dnes nepředstavitelně jednoduché ingredience. A přeci to fungovalo.
Tak třeba jedna ze základních babičkovských rad o úklidu je JEDNODUCHOST.
A také prostota. Babičky používaly zejména tři důležité ingredience – sůl, olej, ocet. No a případně také jedlou sodu. To se zdá být až pohádkové, když nám dnes mnohé firmy tvrdí, že pro čistý záchod potřebujeme takový prostředek, na nádobí zase jiný a na podlahy ještě jiný. Hoši z marketingového prostě udělali dobrou práci a my v hlavách dnes máme dost často „na jiné povrchy jiné prostředky“. No a pak je tu savo. To je ale na úplně všechno. A nejvíc pak na odpadní vody. Na čistotu vod na celé planetě. Hluboká ironie.
A to mě právě baví na ekologickém úklidu – že si uklidím domov, špínu vystrnadím, ale zároveň po mém úklidu zůstává i celá planeta čistá a neohrožená. To mi na tom všem dodává vlastně ten největší pocit zadostiučinění.
A pak ty malé zázraky, když si člověk na počátku svého experimentování s eko úklidem myslí, že nic nebude fungovat a ono ocet zmákne jedním lusknutím prstů vodní kámen usazený kdekoli nebo jedlá soda propůjčí skleničkám takový lesk, že budete koukat.
A dalším nezaměnitelným pozitivem eko úklidu jsou vůně.
Už nikdy Vám domov nebude čpět savem nebo snad přípravkem, který o sobě tvrdí, že voní po jarní louce a vy v něm marně hledáte rozkvetlé sedmikrásky. No a to nemluvím o tom, že všechny ty umělé vůně jsou vlastně také škodliviny pro lidský organismus.
Při eko úklidu si můžete ovonět domov sami a tyto vůně můžete kombinovat, obměňovat a objevíte třeba nové schopnosti, o kterých se Vám ani nesnilo. Vaše hnízdečko si můžete ovonět bylinkami, kořením či esenciálními oleji. To je Vám taková zábava.
V zimě se třeba na úklid hodí lihový ocet macerovaný s citrusovými slupkami všech druhů. Léto potom zase přímo křičí po využití bylinek ze zahrádky nebo balkónu. Macerujte tedy nasekané bylinkové směsi v octu, který posléze využijete jako leštidlo na povrchy doma.
Pár konkrétních babičkovských rad:
-
Octem proti vodnímu kameni:
Není nutné kupovat speciální přípravek, který zbaví kávovar či žehličku vodního kamene. Jednoduše zásobník naplňte vinným octem a kávovar zapněte, v případě žehličky držte stisknuté tlačítko pro vypouštění páry.
-
Jedlá soda ve sprchovém koutě:
Z plastů ve sprchovém koutě není téměř možné odstranit vodní kámen. Ale jedno důkladné vydrhnutí jedlou sodou jim znovu vrátí původní krásu.
-
Prkýnko:
Ať je myjete, jak nejlépe umíte, dřevěná prkýnka vždy nesou stopy jídel, k jejichž přípravě sloužila. Chcete-li je skutečně důkladně vyčistit včetně rýh po nožích, vydrhněte je citrusovou kůrou.
Přejeme hodně zdaru a motivace přinést do Vašeho příbytku nový vítr v podobě ekologické a udržitelné krásy a čistoty. A i když se dnes zdá, že objevujeme inovativní metody ekologického žití, tak je dobré si uvědomit, že vše již bylo ozkoušeno babičkami a pokud jsme ještě nedávno byli celí paf ze všeho syntetického, tak nyní je nutné se připravit na vše přírodní!
Ekologii v domácnostech zdar! Aneb úklidem ku zdraví Planety.
O úklidu jinak (tedy ještě trošku úplně jinak) také povídám v tomto podcastu.