ZNAČKY PEČUJÍCÍ KOSMETIKY

na které se mě často ptáte

15. 04. 2019 | Alex

ZNAČKY PEČUJÍCÍ KOSMETIKY:

LUSH

Značka, která se prezentuje jako ručně vyráběná, transparentní a bezobalová. To všechno také jsou, nicméně je tam několik ale. Tato kosmetika obsahuje mnoho problematických látek. Je ale skvělé, že celé složení produktů a tudíž tyto syntetické látky můžeme odhalit hned na jejich webových stránkách, což je pecka, protože jsou opravdu transparentní.

Navíc mají dvě kategorie ingrediencí, jedna je přírodní ingredience a druhá je tzv. „safe synthetics“ – tedy bezpečné syntetické látky. Nicméně o jejich bezpečnosti by se mnohdy dalo diskutovat. Také velkou nevýhodou této „přírodní“ značky je velké množství barviv a syntetických vůní, které jsou používány v hojnosti.

Čerstvost jako takovou zas tak neprovozují vzhledem ke kvantu syntetických konzervantů jako jsou parabeny, kterým se nevyhýbají. Též často v jejich produktech objevíte SLS a mnohé další ne úplně skvělé látky. 

Některé produkty této značky mohou být bezproblémové, nicméně není jich moc. Značky pečující kosmetiky jako je Lush ještě mají co zlepšovat, ale v mnoha ohledech jsou na dobré cestě.

Dream Cream

Oat Milk, Rose Water, Organic Extra Virgin Olive Oil, Fair Trade Organic Cocoa Butter, Glycerine, Stearic Acid, Triethanolamine, Tincture of Benzoin, Rose Absolute, Chamomile Blue Oil, Tea Tree Oil, Lavender Oil, Cetearyl Alcohol, Benzyl Alcohol, *Benzyl Benzoate, *Citronellol, *Geraniol, *Limonene, *Linalool, PerfumeMethylparaben, Propylparaben

Blousey – šampon 

Fresh Organic Fair Trade Banana, Allspice Berry; Fair Trade Organic Cloves and Star Anise decoction, Fair Trade Organic Cloves and Star Anise decoction, Ammonium Laureth Sulfate, Glycerine, Propylene Glycol, Fair Trade Organic Cocoa Butter, Soya Lecithin, Lauryl Betaine, Cocamide MEA, Cupuaçu Butter, Perfume, Rose Oil, Blackcurrant Absolute, Thyme Oil, Rosemary Oil, Juniperberry Oil, *Geraniol, *Limonene, *Linalool, *Citronellol

Seanik – šampon

Sodium Lauryl SulfateIrish Moss Gel, Perfume, Nori Seaweed, Fine Sea Salt, Lemon Oil, Mimosa Absolute, Orange Flower Absolute, Jasmine Absolute, Sodium Cocoamphoacetate, *Limonene, Colour 42090

BIODERMA

Nešikovně zvolený název, nebo záměr? To je velká otázka. Nicméně pravdou je, že je to poměrně zavádějící název, ze kterého pro mnoho konzumentů kosmetiky vyplyne, že se jedná o přírodní a bio značku kosmetiky, ale ono to tak ani zdaleka není. Výhodou, jak uvádí ve svém článku Lucie Van Koten nicméně zůstává, že tato značka se ani jako přírodní prezentovat nesnaží. Oproti tomu ale nevýhodou zase zůstává, že lidé ji prostě s tou kvalitou propojenou mají. Napomáhá tomu fakt, že tuto značku předepisují lékaři a prodává se v lékárnách a také se specializuje na atopický ekzém, citlivou pokožku a jiné problematiky pleti.

Výhodou této značky ale zůstává, že transparentně odhalují složení výrobků, zde tedy příklad přímo z jejich webových stránek:

Jak si lze ale záhy povšimnout, je poměrně všelijaké a ne zrovna skvělé. Vlastně dost syntetické. A to má pomáhat na atopický ekzém, ano, toto je příklad sprchového gelu na atopický ekzém.

Sprchový gel Atoderm

AQUA/WATER/EAU, MAGNESIUM LAURETH SULFATE, SODIUM LAUROYL SARCOSINATE, SODIUM COCOAMPHOACETATE, GLYCERIN, METHYLPROPANEDIOL, COCO-GLUCOSIDE, MANNITOL, XYLITOL, RHAMNOSE, FRUCTOOLIGOSACCHARIDES, JOJOBA WAX PEG-120 ESTERS, ZINC GLUCONATE, STYRENE/ACRYLATES COPOLYMER, GLYCERYL OLEATE, PEG-90 GLYCERYL ISOSTEARATE, LAURETH-2, SODIUM CHLORIDE, CITRIC ACID, XANTHAN GUM, DISODIUM EDTA, PHENOXYETHANOL, FRAGRANCE (PARFUM). [BI651V1]

YVES ROCHER

Hned v úvodu je důležité zmínit, že tato značka narozdíl od předchozí se opravdu snaží ze všech sil vypadat jako ekologicky aktivní a velmi přírodní značka. Na webu mají informace o jejich ekologickém balení, které nicméně je plastové. Zmiňují svoje koncentrované produkty, které mají být možné užívat v mnohem menším množství než klasické produkty, a tudíž mají být ekologičtější. U každého produktu zmiňují, kolik procent ingrediencí pochází z přírodních ingrediencí, většinou je to kolem 90% složek, nicméně ta zbylá 10% část složení je často konzervant a nějaké další složky, které mohou být pro naše zdraví opravdu nebezpečné.

Chtěla bych se také vyjádřit ke greenwashingu této značky, který započíná jejich slogany a fotkami přírodní krásy. A pokračuje zodpovědností firmy vůči planetě – pořádají různé výzvy, sází stromy a podobně. A snaží se tím vykoupit, že jejich kosmetika je syntetická. Je to opravdu vymývání mozku zákazníka, kterému ani nedají najevo transparentně složení produktu, protože toho se opravdu na webu nedohledáte. Prostě tam není.

Opravdu tyto kampaně stylu: „Všichni se dívejte, jak my jsme ekologičtí“ nemám ráda, protože to dělají povětšinou firmy, které s ekologií nemají nic společného. Stejně jako Avon a jejich pochod spojený s rakovinou prsů. Je prokázané, že produkty Avonu obsahují složky, které rakovinu prsu mohou vyvolávat a jejich jediná obrana a alibi je, že budou tedy dále produkovat tyto produkty, nicméně budou dělat pochody. Je to opravdu pro mě nepochopitelné a velmi nehezké od těchto firem. Ale lidé na to velmi dobře slyší, právě proto se o tom tady dlouhosáhle rozepisuji, protože už toho mám dost. Toho, jak to těmto značkám věříme. Značky pečující kosmetiky jako je Yves Rocher jsou bohužel značkami, které

MANUFAKTURA

Manufaktura je značka, která má mnohé produkty ve svém portfoliu mnohem lepšího složení než nahoře avizovaný Yves Rocher, nicméně pořád se u něj můžeme setkat s děsivými složkami obsaženými v kosmetice. Na jejich webu hned od začátku vidíme apel na ochranu přírody, ekologii, český původ kosmetiky. Název této značky také zákazníkovi velmi podsouvá fakt, že jde o kosmetiku vyráběnou v malém a skoro domácích podmínkách a že jde o rukodělný produkt.

Problematiku, kterou vidím u Manufaktury jako asi největší jsou vůně a vůňové řady – vůně rebarbory? hrušky? piva? No asi ne přírodně. Teda určitě ne – kosmetika je to velmi převoněná a vůní syntetická. Takže znovu se vrátím k tématu slova Perfume – i kdyby tato kosmetika měla skvělé složení a jediná složka byla špatně, a to Perfume – měla bych problém, protože pokud jste četli můj článek o slově Perfume, tak víte, že tato složka může skrytě obsahovat až 300 složek, o kterých my jako zákazníci nic netušíme.

Dalším problémem, který shledávám u této značky je fakt, že složení na webu není, jedná se pouze o takovéto složení naoko, kde zmíní, jaké jsou tzv. „aktivní látky“ a tudíž vypíchnou právě tu jednu dvě, které opravdu mohou být přírodní. Jakmile značka transparentně neinformuje zákazníka o svém INCI, okamžitě od ní dávám ruce pryč, pravděpodobně si za svým složením nestojí na sto procent a nechce se jím chlubit.

HAVLÍKOVA APOTÉKA

Další z řady českých značek, které se prezentují jako tzv. „čistý přírodní produkt“, což v některých případech zase pravda je a u jiných produktů tak moc zase ne. A za mě se u této značky setkáte s přehnaným marketingem a přehnanou prezentací, která ano, je dobře viditelná, nicméně nadšení z těchto produktů zas tak nesdílím, cena vyšší, kvalita dle mého úsudku průměrná.

Nicméně znovu – chválím INCI na webu 🙂 zde příklad asi nejznámější – Havlíkův přírodní zázrak, který je úplně ok. Jen si myslím, že za tu cenu si dokážu udělat několikrát lepší množství z ingrediencí, které si pořídím v bio kvalitě. Značky pečující kosmetiky jako je Havlíkova apotéka často dávají na dobrou viditelnost a ne na skvělou kvalitu.

Havlíkův přírodní zázrak

Macadamia Ternifolia Seed Oil, Cera Alba, Mel, Papaver Orientale Seed Oil, Hippophae Rhamnoides Fruit Extract, Royal Jelly, Propolis extract, Rosmarinus Officinalis Leaf Extract, Helianthus Annuus Seed Oil, Glycerin, Tocopherol

Pro úplnost uvádím i další dva produkty této značky 🙂 

Jemný vlasový šampon pro suché vlasy 

Aqua (demineralizovaná voda), Urtica Dioica Leaf Extract (bio extrakt kopřivy dvoudomé), Sodium Lauroamphoacetate (jemný tenzid používaný v dětské kosmetice), Coco Glucoside (jemný tenzid používaný v dětské kosmetice), Sodium Chloride (sůl), Argania Spinosa Kernel Oil (bio arganový olej), Dried Egg Yolk (sušený vaječný žloutek), Hibiscus Sabdariffa Flower Extract (extrakt ibišku), Hippophae Rhamnoides Fruit Extract (bio extrakt rakytníku), Chamomilla Recutita Flower Extract (bio extrakt heřmánku), Glycerin (přírodní zvlhčovadlo), Xanthan Gum (přírodní zahušťovadlo), Citrus Grandis Peel Oil (esenciální olej grepu), Caprylyl Glycol (přírodní emolient, podporuje konzervaci), Sodium Benzoate, Potassium Sorbate (konzervanty pro potravinářství a certifikovanou přírodní a bio kosmetiku), Citric Acid (kyselina citronová slouží k úpravě pH), Parfum (směs esenciálních přírodních olejů), Limonene (pochází z esenciálních olejů).

Bělící sérum

Aqua (demineralizovaná voda, nosič ve vodě rozpustných látek), Isoamyl Laurate (ECOCERT certifikován, přírodní olej), Macadamia Ternifolia Seed Oil (olej z ořechů makadámie), Glycerin (rostlinný glycerin, hydratuje pokožku), Butylene Glycol (rozpouštědlo pro účinné látky), Actinidia Chinensis Fruit Extract (extrakt z kiwi), Lysolecithin, Sclerotium Gum, Xanthan Gum, Pullulan (přírodní zahušťovadla a regulátory viskozity), Sophora Japonica Root Extract (extrakt z Jerlínu), Tocopherol (Vitamín E, antioxidant), Royal Jelly (mateří kašička), Hippophae Rhamnoides Fruit Extract (rakytníkový extrakt), Rosmarinus Officinalis Leaf Extract (rozmarýnový extrakt), Melissa Officinalis Leaf Oil (esenciální olej z meduňky), Sodium levulinate, Sodium anisate (sodné soli organických kyselin s bakteriostatickou funkcí, chrání produkt před znehodnocením), Caprylyl Glycol (podporuje konzervační systém), Alcohol (rozpouštědlo pro účinné přírodní látky), Sodium Phytate (přírodní látka, váže ionty kovů do sloučenin), Citric Acid (kyselina citronová, regulátor pH), Ascorbic Acid (kyselina askorbová, antioxidant), Citral, Eugenol, Geraniol, Linalool, Citronellol, Limonene (pochází z přírodních esenciálních olejů).

SALUS

Ani jejich kosmetika, ani jejich éterické oleje mi neučarovaly natolik, abych si je kupovala, nicméně pokud člověk začíná s přírodní kosmetikou a s její tvorbou, proč ne. Jen si dejte pozor, protože řada éterických olejů je zde trojí – jedna je konvenčně pěstované, druhá bio a třetí syntetická. Pozor tedy. I toto mě od značky odrazuje, protože si stojím za tím, že chci podporovat značky, které se věnují pouze přírodní kosmetice a ne proto, že se něco dobře prodává a tudíž jim to generuje zisk, budou prodávat syntetické produkty. Nezapomeňte, že volíme svými penězi a říkáme značkám svými korunami, aby dělali víc toho, co kupujeme. A já jdu ještě dál, pokud značka má podíl syntetických složek, nechci je podporovat. Nicméně není to širokospektrální ne této značce, je to ne pouze za mě. Značky pečující kosmetiky jako je Salus jsou dobrým kompomisem mezi cenovou dostupností pro klienta a kvalitou produktu.

WELEDA

I toto je značka, na kterou se často ptáte, a u této narozdíl od těch ostatních musím říct, že je vymazlená a dobře udělaná – dobře ukuchtěná. Koukněte na ty složky, co jsou v příkladech pod tímto textem. Prostě je to super. Vše pochopitelné a poměrně dost jednoduché. Tudíž tleskám a Weledu máte, jak řekla jedna moje studentka „AA“ – tudíž Alex-approved 🙂

Měsíčkový kojenecký krém na opruzeniny

Voda, mandlový olej, sezamový olej, oxid zinečnatý, bílý včelí vosk, lanolin, glyceryl linoleát, hektorit, extrakt z květů měsíčku lékařského, extrakt z květů heřmánku lékařského, parfém*, limonen*, linalol*, benzyl benzoát*, benzyl salicylát*, geraniol*, farnesol*

Zubní pasta Sole: 

Bikarbonát sodný, voda, glycerin, oxid křemičitý, mátový (peprmintový) olej, trnková šťáva, myrhová pryskyřice (myrha), extrakt z kořene krameria triandra, extrakt z kůry jírovce maďálu, extrakt z kořene árónu plamatého, chlorid sodný, guarová guma, jojobový olej, alkohol, eskulin, laktóza, aroma*, limonen*, linalol*

*z přírodních éterických olejů

Tyčinka na rty Everon

Jojobový olej, bílý včelí vosk, bambucké máslo, kandelilový vosk, vosk z květů damascénské růže, karnaubský vosk, extrakt z vanilkové tobolky, extrakt z damscénské růže, citronelol*, benzyl alkohol*, geraniol*, citral*, eugenol*, farnesol*  
*z přírodních éterických olejů

LAVERA 

Laveru považuji za dobrou volbu v období přechodu z konvenční kosmetiky na přírodní. Já osobně s ní zkušenosti nemám, protože pro mě byla přechodová kosmetika moje vlastní kosmetika, nicméně mají povětšinou certifikace, složení na webu, jsou dostupné v drogeriích a cenově je to značka velmi dostupná, takže ano, schvaluji, ale vnímám ji opravdu jako značku na přechod a pak hup šup dál k něčemu ještě s větší kvalitkou. Značky pečující kosmetiky jako je Lavera jsou skvěle dostupné v drogeriích, nicméně kvalitou mě neoslní.

Lavera Basis Sprchový gel na tělo i vlasy 

Water (Aqua), Glycerin, Sodium Coco-Sulfate, Lauryl Glucoside, Betaine, Caprylyl/Capryl Glucoside, Aloe Barbadensis Leaf Juice*, Avena Sativa (Oat) Straw Extract*, Triticum Vulgare (Wheat) Germ Extract*, Pisum Sativum (Pea) Peptide, Leuconostoc/Radish Root Ferment Filtrate, Algae Extract, Coco-Glucoside, Glyceryl Oleate, Disodium Cocoyl Glutamate, Sodium Cocoyl Glutamate, Sea Salt (Maris Sal), Citric Acid, Lactic Acid, Tartaric Acid, Sodium Hyaluronate, Alcohol*, Fragrance (Parfum)**, Limonene**, Geraniol**, Linalool**, Citral**, Citronellol**
* ingredients from certified organic agriculture ** natural essential oils

Lavera Basis hydratační krém Q10

Water (Aqua), Glycine Soja (Soybean) Oil*, Caprylic/Capric Triglyceride, Alcohol*, Hydrogenated Palm Glycerides, Glycerin, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil*, Stearic Acid, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil*, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil*, Butyrospermum Parkii (Shea Butter)*, Aloe Barbadensis Leaf Juice*, Hamamelis Virginiana (Witch Hazel) Water*, Rosa Damascena Flower Water*, Melissa Officinalis Leaf Water*, Beta-Carotene, Xanthan Gum, Potassium Cetyl Phosphate, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Hydrogenated Lecithin, Tocopherol, Brassica Campestris (Rapeseed) Sterols, Ascorbyl Palmitate, Fragrance (Parfum)**, Limonene**, Linalool**, Geraniol**, Citral**, Citronellol**, Benzyl Benzoate**, Benzyl Alcohol***
* ingredients from certified organic agriculture
** natural essential oils

Lavera Sprchový gel BIO Divoká růže

Water (Aqua), Lauryl Glucoside, Sodium Coco-Sulfate, Betaine, Sea Salt (Maris Sal), Rosa Canina Fruit Extract*, Rosa Damascena Flower Water*, Sodium PCA, Sodium Cocoyl Glutamate, Disodium Cocoyl Glutamate, Alcohol*, Fragrance (Parfum)**, Citronellol**, Geraniol**, Linalool**, Limonene**, Citral**

RYOR

„Česká kosmetika s dotekem přírody“ – tohle najdete hned na jejich úvodní stránce. A máte to. Hodně lidí zase podlehne. Na webu mají vyznačené pouze funkční látky a ne složení celé – jak jinak, když se stydíme, tak se prostě stydíme. Je to prostě čistě a jednoduše chemická záležitost, která má ráda působit navenek jakože přírodně. Nebrat! Jejich složení je čistě chemické. Značky pečující kosmetiky jako je Ryor prostě nebrat, nepatří ke kvalitním druhům kosmetiky.

JUST

Motto : Just přichází z přírody 

Toto je značka, která mě dojímá svou schopností v lidech vyvolat naprosto davové šílenství – a to zejména co se týče maminek s dětmi. Slovo Eucasol nebo tymiánová mast od Justu mě pronásledují často a často má tato značka dokonalé schopnosti si zákazníky podmanit natolik, že pak přicházejí ženy a ptají se mě, zda produkty, které budeme vytvářet nebo éterické oleje, které používáme jsou v tak skvělé kvalitě jako Just a pak mám co dělat, abych taktně vysvětlila, že Just prostě just přírodní není. Stačí zase sledovat složení, je to mazec! A tymiánová mast s parafínem prezentovaná pod švýcarskou kvalitou, které přeci všichni věříme, no to je pecka!

Tady skvělé složení Eucasolu:

aneb mňamka! Nicméně velkou výhodu vnímám v tom, že se za své složení evidentně nestydí a neskrývají ho 🙂 veřejně k mání na webu.

Butane, Alcohol Denat., Eucalyptus Globulus Leaf Oil, Propane, Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Oil, Dipropylene Glycol, Isobutane, Triethylene Glycol, Mentha Arvensis Leaf Oil, Isopropyl Myristate, Limonene, Fragrance (Parfum), Juniperus Communis Wood Oil, Isobornyl Acetate, Picea Excelsa Leaf Oil, Camphor, Pinus Pumilio Branch/Leaf Oil, Pinus Sylvestris Leaf Oil, Menthol, Eugenia Caryophyllus (Clove) Flower Oil, Linoleic Acid, Water (Aqua), Chlorhexidine Digluconate, Linolenic Acid, Benzyl Alcohol, Eugenol, Cinnamal, Coumarin, Linalool, Benzyl Benzoate

A složení krému na nohy: 

Water (Aqua), Mineral Oil (Paraffinum Liquidum), Stearic Acid, Palmitic Acid, Arachis Hypogaea (Peanut) Oil, Zea Mays (Corn) Germ Oil, Isopropyl Myristate, Cetyl Alcohol, Lanolin, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Sorbitol, Petrolatum, Salvia Officinalis (Sage) Oil, Eucalyptus Globulus Leaf Oil, Juniperus Communis Fruit Oil, Pinus Pinaster Twig Leaf Oil, Pinus Sylvestris Leaf Oil, Malva Sylvestris (Mallow) Flower Extract, Citrus Aurantium Dulcis (Orange) Peel Oil, Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Oil, Retinyl Palmitate, Chamomilla Recutita (Matricaria) Flower Extract, Hypericum Perforatum Flower/Leaf/Stem Extract, Arnica Montana Flower Extract, Achillea Millefolium Extract, Linoleic Acid, Cetearyl Alcohol, TEA-Oleate, Sorbitan Sesquioleate, Glyceryl Stearate, Glyceryl Distearate, Propylparaben, Ethoxydiglycol, Imidazolidinyl Urea, Propylene Glycol, Paraffin, Fragrance (Parfum), Sodium Cetearyl Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate, Butylene Glycol, PEG-5 Pentaerythrityl Ether, PPG-5 Pentaerythrityl Ether, Lactic Acid, Camphor, Terpineol, Alcohol, Glucose, Lanolin Alcohol, Methylparaben, Sodium Benzoate, Glycine Soja (Soybean) Sterols, Potassium Sorbate, Linalool*, Cinnamal*, Limonene*

Značkou pečující kosmetiky, kterou jsem tu ještě nezmínila je také 100 %Pure, které sama miluju nejen jako dekorativku, ale i jako pečující kosmetiku. 

Takže tak jest! A nezapomeňte, že další možností je vytvořit si svoji vlastní kosmetiku a to moc doporučuju, protože prostě a jednoduše je to ta nejtransparentnější kosmetika, kterou seženete, víte o ní úplně všechno! Ale určitě doporučuju i zkoušet produkty frůzných značek, prortože pak krásně v budoucnu dokážete rozpoznat kvalitu. Tak směle do toho!