ALERGENY MEZI ESENCIÁLNÍMI OLEJI

aneb co možná nevíte 

15. 07. 2019 | Alex

Jistě jste se již na produktech setkali s označením alergenů přírodního původu. Pro lepší pochopení trošku té historie, jak to vlastně vzniklo. 

Evropská Unie stanovuje 26 alergenních složek vyskytujících se v přírodních i syntetických zdrojích. Tyto alergeny musí být označovány v INCI složení kosmetiky, pokud překročí stanovené množství.

Tyto alergeny vycházejí z interních regulí IFRA (International Fragrance Association), nicméně v březnu 2003 se změnily také regule Evropské Unie a ta těchto 26 alergenů převzala a nyní na ně ve své legislativě upozorňuje.

Jedná se o složky, které mohou způsobit citlivým lidem kožní reakci. Převážné většině populace tyto látky nezpůsobí žádnou reakci, nicméně těm, kteří trpí citilivou kůží a alergiemi, ulehčí život. Nová evropská legislativa jim má pomoci s vyznáváním se v produktech. Má jim pomoct se alergenním složkám vyhnout. 

Šestnáct z těchto složek můžeme najít v esenciálních olejích. Tyto alergeny musí být na produktech označovány, pokud se vyskytují v koncentraci vyšší než 0,001 % v produktech, které na kůži zůstávají (krémy, mléka, oleje) a 0,01 % v produktech oplachových. 

Příklad označení na produktu: 

Pomegranite Hand Cream: Water (Aqua), Sesamum Indicum (Sesame) Seed Oil, Glycerin, Alcohol, Glyceryl Stearate SE, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Stearic Acid, Punica Granatum (Pomegranate) Seed Oil, Panicum Miliaceum (Millet) Seed Extract, Ruscus Aculeatus (Butcher’s Broom) Root Extract, Helianthus Annuus (Sunflower) Petal Extract, Persea Gratissima (Avocado) Oil Unsaponifiables, Olea Europaea (Olive) Oil Unsaponifiables, Xanthan Gum, Fragrance (Parfum)*, Limonene*, Linalool*, Citronellol*, Geraniol*, Citral*, Eugenol*, Coumarin*.

*from natural essential oils

Předpoklad alergenních složek v esenciálních olejích vychází z faktu, že esenciální oleje jsou každý složený z množství látek a složek a některé z nich mohou dráždit pokožku. Kdokoli chtějící uvést na trh kosmetiku obsahující tyto alergeny, musí si být vědom, že je musí uvádět v rámci složení produktu. 

Až příště na etiketě uvidíte tyto složky, už budete chápat, proč jsou na produktu vypsány. 

 

Pro lepší pochopení ještě uvádím seznam 16 alergenů s příklady esenciálních olejů, ve kterých se vyskytují. Zde tedy ještě jednou také uvedu, že sama za sebe můžu říct, že preferuji použití na citlivou kůži kosmetiky bez esenciálních olejů. 

Alergen

Nalézá se v

Anise alcohol

Anýz (Pimpinella anisum)

Benzyl alcohol

Jasmín (Jasminum sp.), Ylang ylang (Cananga odorata)

Benzyl benzoate

Jasmín (Jasmunum grandiflorum),Ylang ylang (Cananga odorata)

Benzyl cinnamate

Peru balzám (Myroxylon pereirae), Copaiba (Copaifera officinalis)

Benzyl salicylate

Ylang ylang (Cananga odorata)

Cinnamyl alcohol

Skořice list (Cinnamomum zeylanicum syn. Cinnamomum verum)

Cinnamal syn. Cinnamaldehyde

Skořice list a kůra (Cinnamomum zeylanicum syn. Cinnamomum verum oil)

Citral

Lemongrass (Cymbopogon citratus), Litsea cubeba, Meduňka (Melissa officinalis)

Citronellol

Citronella (Cymbopogon winterianus), Geránium růžové (Pelargonium roseum), Geránium (Pelargonium graveolens), Růže eo (Rosa x damascena)

Coumarin

Levandule (Lavandula angustifolia – méně než 0,22%)

Eugenol

Bazalka posvátná (Ocimum sanctum), Bazalka (Ocimum gratissimum), Skořice list (Cinnamomum zeylanicum syn. Cinnamomum verum), Hřebíček plod (Syzygium caryophyllatum), Hřebíček list (Syzygium caryophyllatum)

Farnesol

Citronella (Cymbopogon nardus), Neroli (Citrus aurantium var. Amara – flos)

Geraniol

Citronella (Cymbopogon nardus), Růžové geránium (Pelargonium roseum), Geránium (Pelargonium graveolens), Meduňka (Melissa officinalis), Palmorůžová (Cymbopogon martini), Růže eo (Rosa x damascena), Tymián gerániol (Thymus vulgaris)

Isoeugenol

Skořice list (Cinnamomum zeylanicum syn. Cinnamomum verum), Hřebíček plod (Syzygium caryophyllatum), Hřebíček list (Syzygium caryophyllatum)

Linalool

Bergamot (Citrus bergamia) – destilovaný I lisovaný, Bazalka ct. linalol (Ocimum basilicum), Šalvěj muškátová (Salvia sclarea), Koriandr (Coriandrum sativum), Yzop (Hyssopus officinalis var. decumbens), Levandule (Lavandula angustifolia), Lavandin (Lavandula x intermedia), Neroli (Citrus aurantium var. Amara – flos.), Petitgrain (Citrus aurantium var. Amara – leaves), Růžové dřevo (Aniba rosaeodora), Ylang ylang (Cananga odorata)

Limonene

Bergamot (Citrus bergamia) – destilovaný i lisovaný, Pepř černý (Piper nigrum), Elemi (Canarium luzonicum), Eucalyptus stageriana, Fenykl ( Foeniculum vulgare), Jedle balzámová (Abies balsamea), Kadidlo (Boswellia rivae), Grep (Citrus paradisi), Citrón (Citrus limon), Limeta (Citrus latifolia), Mandarinka (Citrus reticulata), Litsea cubeba, Pomeranč sladký (Citrus sinensis), Palo Santo (Bursera graveolens), Verbena bílá (Lippia alba)

SLEDUJTE NÁS NA INSTAGRAMU